Wodospady Zimnej Wody – szlak z Łomnickiego Stawu do Starego Smokowca

Wodospady Zimnej Wody – szlak z Łomnickiego Stawu do Starego Smokowca

Strumienie, potoki i wodospady w górach mają magiczną moc oczarowywania ludzi. Odbijający się w wodzie świat, białe strugi opadające z progów skalnych i kojący szum, to wszystko sprawia, że ciężko minąć je obojętnie. Wodospady Zimnej Wody w Tatrach Wysokich na Słowacji to połączenie magii wody, gór i widokowego szlaku turystycznego – musisz je zobaczyć!

Uroczy szlak, który przebiega wzdłuż kaskad Wodospadów Zimnej Wody, może być fragmentem drogi powrotnej z Łomnickiego Stawu i taką propozycję wycieczki chcę Ci dzisiaj zaprezentować. Trasę można pokonać „z buta” lub połączyć turystykę pieszą z przejażdżkami kolejkami: krzesełkową, gondolową i naziemną. Jeśli tylko pogoda w Tatrach dopisze, spędzisz cały dzień na szlaku, nasycisz wzrok górskimi widokami, a słuch szumem wody.


Wodospady Zimnej Wody

Jednym z najbardziej uroczych i łatwo dostępnych szlaków Słowackich Tatrach jest poprowadzony z Hrebienoka odcinek zielonego szlaku do schroniska Zamkowskiego. W dolnym odcinku przebiega przez Dolinę Zimnej Wody, czyli potoku, który powstaje poprzez złączenie dwóch cieków: Staroleśnego Potoku (jeśli przetłumaczyłoby się bezpośrednio nazwę słowacką, to nazywałby się on po polsku Wielki Zimny Potok) i Małej Zimnej Wody.

Największą atrakcją zielonego szlaku są cztery Wodospady Zimnej Wody: Długi, Wielki, Skryty i Mały. Jeśli wybierzesz proponowany poniżej wariant wycieczki, to poniżej Chaty Zamkowskiego przekroczysz Małą Zimną Wodę i z mostu obejrzysz Olbrzymi Wodospad, który niekiedy jest również zaliczany do Wodospadów Zimnej Wody, mimo że powstał na innym potoku i w innej dolinie.

Wodospady Zimnej Wody rozciągają się na długości 1,5 km, stały się znane dzięki kuracjuszom Starego Smokowca, którzy chętnie wybierali się w to miejsce na spacer. Potok Zimna Woda opada tutaj kaskadami z szeregu niskich progów skalnych, pod którymi wydrążył pokaźne marmity, czyli kotły eworsyjne, czyli prościej ujmując – wielkie misy w skałach, które zostały wydrążone przez okruchy skalne wprawiane przez wodę w ruch wirowy. Tutejsze marmity mają nawet 3 metry średnicy i 1-2 metrów głębokości. Siła potoku po ulewach jest wielka, zdarzały się tutaj wypadki śmiertelne, w 2008 roku zginęła tu Polka, która wpadła do wody, została przeniesiona na odległość 250 metrów i zaklinowała się w skałach.



Łomnicki Staw – Wodospady Zimnej. Opis szlaku

Wycieczkę do Łomnickiego Stawu można połączyć z wycieczką nad Wodospady Zimnej Wody w Tatrach. Po drodze zobaczysz 4 schroniska górskie, w tym jedno, które już schroniskiem nie jest, lecz było pierwszym w Tatrach; 5 wodospadów i dodatkowo możesz odbyć wycieczkę kolejkami krzesełkową, gondolową, naziemną i tzw. elektriczką, czyli pociągiem łączącym Stary Smokowiec i Tatrzańską Łomnicę. Brzmi dobrze? Powinno!

Start w Tatrzańskiej Łomnicy, w której można zostawić samochód na parkingu, opłata jest całodniowa. Do Łomnickiego Stawu można wyjechać kolejką lub wybrać zielony szlak pieszy, lecz trzeba liczyć się z tym, że wejście zajmuje 3 h, więc jeśli chcesz dodatkowo zaliczyć tego samego dnia Przełęcz Łomnicką i Łomnicki Szczyt sprawdź, kiedy masz ostatni pociąg ze Starego Smokowca do Tatrzańskiej Łomnicy.

A teraz najprzyjemniejszy fragment trasy, czyli szlak z Łomnickiego Stawu do Wodospadów Zimnej Wody.

Przebieg trasy:

Szlak czerwony do schroniska Zamkowskiego. Z Hrebienoka do Starego Smokowca szlak zielony lub zjazd kolejką. Czas przejścia: ok. 2 h 47 min. Jeśli wejdziesz na piechotę do Łomnickiego Stawu, dolicz 3 h.

 Łomnicki Staw – Schronisko Łomnickie – Schronisko Zamkowskiego – Olbrzymi Wodospad – Staroleśna Polana – Rainerowa Chatka – Wodospady Zimnej Wody – Schronisko Bilikova Chata – Hrebienok – Stary Smokowiec.

Łomnicki Staw – Schronisko Zamkowskiego

Czerwony szlak z Łomnickiego Stawu do Hrebienoka jest częścią Tatrzańskiej Magistrali, to w przeważającej mierze droga ułożona ze skał, więc idzie się nieco jak po niezbyt równym chodniku (łatwiej się po takim czymś wchodzi, niż schodzi, więc możesz opisany szlak pokonać w drugą stronę). Na samym początku zejścia miniesz niewielkie, przytulone do skał Schronisko Łomnickie, które powstało w 1841 roku, można w nim nocować i coś zjeść. Po lewej stronie otwarty widok, który będzie dość długo towarzyszył w drodze do kolejnego schroniska.

 Pierwszy odcinek do schroniska Zamkowskiego to 45 min do 1 h marszu.


Schronisko Zamkowskiego

Położone u wylotu Doliny Małej Zimnej Wody schronisko zostało zbudowane w latach 1942–1943 przez węgiersko-słowackiego taternika, który nazywał się Istvan Zamkovszky (Štefan Zamkovský). W czasie wojny ukrywały się tutaj rodziny partyzantów i osoby prześladowane politycznie, m.in. schronił się tutaj polski alpinista Stanisław Motyka. Po II wojnie światowej Istvan został niesłusznie uznany za uczestnika „aryzacji” (przejmowania mienia żydowskiego). W 1952 roku jako kapitalista otrzymał zakaz wstępu na teren Tatr.

W 1948 roku budynek przeszedł na własność państwa, nadano mu wtedy nazwę Nálepkova chata – Ján Nálepka nie miał żadnego związku z Tatrami, był słowackim oficerem, który na terenie Ukrainy podjął antyfaszystowską działalność podziemną. Pierwotną nazwę przywrócono dopiero w 1992 roku, gdy budynek zwrócono wnukowi Zamkowskiego.

W schronisku można przenocować, zjeść coś, napić się, odpocząć. Ciekawostka – schronisko zaopatrywane jest przez nosiczów, nie ma tutaj drogi dojazdowej.


Wodospad Olbrzymi w Tatrach Wysokich

Od Schroniska Zamkowskiego do Polany Staroleśnej wiedzie szlak zielony, który doprowadza do Hrebienoka i dalej do Starego Smokowca. Po około 20 minutach marszu zobaczysz pierwszy wodospad na trasie. W miejscu, gdzie szlak przecina potok Mała Zimna Woda, jest mostek, z którego widać w pełnej okazałości Wodospad Olbrzymi. Woda spada tutaj z wysokości 20 metrów do głębokiej, wąskiej szczeliny w skałach.

Mimo że Wodospad Olbrzymi w Tatrach Wysokich znajduje się w Dolinie Małej Zimnej Wody, to często zaliczany jest do Wodospadów Zimnej Wody.

 Kolejnym punktem na trasie jest schronisko, do którego stąd jest 10 minut.


Schronisko Rainerowa Chatka – najstarsze schronisko w Tatrach

Zielony szlak sprowadza na Staroleśną Polanę, na której znajdziesz maleńki kamienny budynek, jest to najstarsze schronisko w Tatrach, jednak funkcji tej już nie pełni. Rainerowa Chatka została zbudowana w 1865 roku przez Johanna G. Rainera dla turystów odwiedzających Wodospady Zimnej Wody. Obecnie mieści się tutaj muzeum nosiczy, czyli tatrzańskich tragarzy, sklep z pamiątkami i bufet.

Istniał tu kiedyś jeszcze jeden budynek tzw. Kamzík, oficjalnie nazwane „Schronisko pod Kozicą". W czasach prosperowania tej nieruchomości Rainerowa Chatka służyła za składzik, a nawet chlewik. Schronisko zbudowane w 1884 przez gminę Stara Leśna zostało zamknięte w latach 70. XX wieku, następnie rozebrane.


Rainerowa Chatka – Wodospady Zimnej Wody – Hrebienok

Zielony szlak spod Chatki sprowadza do Hrebienoka. Znajduje się tutaj najładniejszy odcinek wycieczki, który opisałam na wstępie, czyli Wodospady Zimnej Wody. Ciągną się wzdłuż szlaku, można je też obejrzeć z metalowego mostka.

Pod koniec trasy pięknie położony hotel górski – Bilikova Chata (Schronisko pod Siodełkiem). Budynek jest pierwszym schroniskiem wzniesionym przez Węgierskie Towarzystwo Karpackie, obecnie własność prywatna.

 Czas przejścia ze Staroleśnej Polany do Hrebienoka to 40 minut, stąd można zjechać kolejką do Starego Smokowca lub podążyć dalej zielonym szlakiem.

Hrebienok – Stary Smokowiec – Tatrzańska Łomnica

Czas zejścia z Hrebienoka do dworca w Starym Smokowcu wynosi około 40 minut. Zielony szlak poprowadzony jest wzdłuż torów kolejki na Hrebienok. Jeżeli nadal nie masz dosyć chodzenia, to możesz zrobić „mały skok w bok” i zaliczyć Kalwarię w Starym Smokowcu (Krížová cesta Starý Smokovec), jest to podobno najwyżej położona Droga Krzyżowa w Europie Środkowej.

 Powrót do punktu startu – przejażdżka kolejką elektryczną do Tatrzańskiej Łomnicy.

Wodospady Zimnej Wody – parking, szlak, informacje praktyczne

  • W Starym Smokowcu dostępne są większe parkingi w pobliżu dolnej stacji kolejki na Hrebienok, można też zaparkować w mieście, całodzienna opłata wynosi 12,5 euro. Aktualny cennik opłat za parking możesz sprawdzić na stronie: Miasto Wysokie Tatry.
  • Na Hrebienok ze Starego Smokowca kursuje kolejka naziemna. Bilet kosztuje 13 euro do góry, 12 euro na dół, taniej jest, gdy kupuje się go online z GoPass. Tutaj znajdziesz stronę z aktualnym cennikiem: Cena kolejki na Hrebienok.
  • Powrót do Tatrzańskiej Łomnicy tzw. Elektriczką, która łączy najważniejsze miejscowości u podnóża słowackich Tatr Wysokich, od Szczyrbskiego Plesa po Tatrzańską Łomnicę. Do tych dwóch miejscowości także można dojechać pociągiem z południa Słowacji. Rozkłady jazdy i ceny biletów można sprawdzić na stronie: Elektriczka w Tatrach
  • Zielony szlak do Wodospadów Zimnej Wody ma swój start w Starym Smokowcu niedaleko dolnej stacji kolejki naziemnej. Czas przejścia do Rainerowej Chatki: 1 h 25 min. Jeśli chcesz zobaczyć także Wodospad Olbrzymi, to zarezerwuj sobie na to ok. 1 h 40 min.
  • Warto wykupić ubezpieczenie w Tatry Słowackie, akcja ratunkowa górskiego pogotowia na Słowacji jest płatna.

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.