Hrebienok znany w Polsce jako Smokowieckie Siodełko lub po prostu Siodełko to jedno z popularniejszych miejsc w Tatrach na Słowacji. Codziennie kursuje tutaj kolejka ze Starego Smokowca, którą w ciągu 7 minut można dojechać do górnej stacji i zaoszczędzić 40 minut marszu. Co roku w sezonie zimowym budowana jest tutaj z lodu ciekawa atrakcja turystyczna, tzw. Tatranský dóm.
Lodowa świątynia na Hrebienoku w Tatrach na Słowacji to najczęściej odwiedzania zimowa atrakcja regionu. 15 listopada otwarty został Tatranský dóm 2024/2025, który przyciągnął mnie jak magnes, mimo że nie wiedziałam, co zobaczę tutaj w tym roku. Na miejscu ogromne zaskoczenie, gdyż tematem przewodnim jest Jan Paweł II, stoją tu wykonane z lodu Katedra Wawelska i kościół św. Wojciecha w Krakowie, można także obejrzeć smoka – jako krakuskę z urodzenia, mnie ten widok niesamowicie ucieszył!
O czym przeczytasz we wpisie:
- Hrebienok Tatranský dóm
- Hrebienok Lodowa Świątynia – historia
- Lodowa Katedra Wawelska w Tatrach
- Lodowa Świątynia na Hrebienoku w liczbach
- Tatrzańska Świątynia Lodowa 2024/2025 – jak tu dotrzeć?
- Kolejka na Hrebienok
- Co robić po zwiedzeniu świątyni lodowej?
- Smokowieckie Siodełko – inne atrakcje
- Lodowa Świątynia na Hrebienoku – godziny otwarcia, parking, informacje praktyczne
Hrebienok Tatranský dóm
„Tatranský dóm” można przetłumaczyć na język polski, oznacza katedrę tatrzańską i przez ostatnie lata to właśnie obiekty sakralne można oglądać na Hrebienoku.
Od 2013 roku budowana jest na Siodełku (Hrebienok) lodowa świątynia, która stoi tutaj przez kilka miesięcy ukryta pod namiotem, dzięki czemu jest odporna na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Pod kopułą utrzymywana jest stała temperatura, więc doznałam niewielkiego szoku, gdy wyszłam spod konstrukcji i przy +4 stopniach Celsjusza wydało mi się w Tatrach ciepło, a chwilę wcześniej zastanawiałam się, czy nie jestem zbyt lekko ubrana.
Świątynię Lodową na Siodełku naprawdę warto zobaczyć, jest niesamowita. Poza tym, że dzieło samo w sobie robi wrażenie przez ogrom konstrukcji i krystalicznie czysty lód, to wszystko podkreślone jest przez kolorowe światła. Jeśli będę miała możliwość wybrać się tutaj ponownie w kolejnym roku, zrobię to.
Hrebienok Lodowa Świątynia – historia
Lodowa Świątynia na Hrebienoku jest najczęściej odwiedzaną zimową atrakcją Tatr Wysokich na Słowacji. Co roku można podziwiać inną budowlę, lecz temat przewodni jest zwykle sakralny. Pierwsze lodowe dzieło wystawiono tutaj w sezonie 2013/2014. To, jaki obiekt będzie można obejrzeć na Hrebienoku zimą, to zawsze tajemnica, aż do dnia otwarcia.
Jak już wyżej wspomniałam, 15 listopada 2024 otwarto kolejny Tatranský dóm, to już XII edycja, warto go zwiedzić, gdyż jest ściśle związany z Polską. Tegoroczna Lodowa Świątynia na Hrebienoku to Katedra na Wawelu i kościół św. Wojciecha z Krakowa, a tematem przewodnim jest Jan Paweł II.
Poniżej przedstawiam listę budowli, które dotychczas można było tutaj zobaczyć:
- 2013/2014 Praski Gotyk
- 2014/2015 Lasy śpiewają wiecznie
- 2015/2016 Barok
- 2016/2017 Spiski gotyk
- 2017/2018 Sagrada Familia, Hiszpania
- 2018/2019 Bazylika Świętego Piotra z kolumnadą Berniniego w Rzymie
- 2019/2020 Notre-Dame, Kościół Matki Bożej w Paryżu
- 2020/2021 Kościół Zmartwychwstania Chrystusa w Petersburgu
- 2021/2022 Katedra Św. Jakuba, Santiago de Compostela
- 2022/2023 Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie
- 2023/2024 Opactwo Westminsterskie (Opactwo Westminsterskie)
Lodowa Katedra Wawelska w Tatrach i Jan Paweł II
Tatrzańska świątynia lodowa 2024/2025 poświęcona jest postaci Jana Pawła II i jego związkom z Krakowem. Temat przewodni nie jest przypadkowy, został wybrany z okazji 30. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Tatrach.
Lodowa Katedra Wawelska w Tatrach ma wymiar symboliczny, to w tej katedrze przyszły papież został konsekrowany na biskupa, a następnie arcybiskupa Krakowa, także w tym miejscu został mianowany kardynałem. Kościół św. Wojciecha w Krakowie to także miejsce związane z Janem Pawłem II, który przez wiele lat głosił w tym miejscu kazania. Niemalże codziennie przez cały rok odbywa się tutaj o godz. 21:37 msza ku pamięci Jana Pawła II.
Lodowa świątynia na Smokowieckim Siodełku ozdobiona jest dużym portretem Jana Pawła II na ścianie przed kościołem św. Wojciecha, do którego można podejść przechodząc przez lodową bramę (oczywiście każdy odwiedzający to miejsce chce to zrobić, a następnie cyknąć sobie fotki, więc swoje trzeba odczekać). Kolejne nawiązanie do osoby papieża można wypatrzeć na wieży katedry wawelskiej, wskazówki zegara wskazują godzinę 21:37.
Lodowa Świątynia na Hrebienoku w liczbach
Wycieczka do świątyni lodowej na Smokowieckim Siodełku mnie zaskoczyła, gdyż nie spodziewałam się, że obiekt będzie tak duży i że jest ukryty pod kopułą o średnicy 25 metrów. Lodowa Katedra Wawelska w Tatrach ma 12 metrów wysokości. Utrzymywana jest tutaj stała temperatura -6 do -10 stopni Celsjusza, niestety wentylacja mocno psuje obraz miejsca. Krystalicznie czyste bloki lodu są naprawdę spore, zużyto ich aż 1800, a cały lód użyty do budowy ważył aż 225 ton! W tworzeniu świątyni lodowej uczestniczyło 20 rzeźbiarzy z Polski, Słowacji, Czech i Niemiec. W tym roku głównym budowniczym był Adam Bakoš, który jest autorem Tatrzańskich Katedr od 2015 roku.
Tatrzańska Świątynia Lodowa 2024/2025 – jak tu dotrzeć?
Wycieczka do Tatrzańskiej Świątyni Lodowej na Hrebienoku w porze zimowej może nie należeć do najprzyjemniejszych, lecz można tutaj dojść ze Starego Smokowca na piechotę. Szlak zielony rozpoczyna się na stacji elektrycznej kolejki tatrzańskiej, można na niego wejść nieco wyżej przy stacji kolejki naziemnej na Hrebienok (1285 m n.p.m.). Niestety nie jest to trasa widokowa ani zbyt przyjemna, pociągnięta jest wzdłuż torów kolejki i doprowadza do górnej stacji. Czas przejścia ok. 40 – 50 minut. Na plus, można pomachać tym, którzy jadą kolejką.
Kolejka na Hrebienok
Przyjemniejszy wariant dotarcia do lodowej świątyni to kolejka naziemna na Hrebienok. Czas przejazdu: 7 minut. Dolna stacja kolejki jest w Starym Smokowcu, bilet można kupić na miejscu lub online – z Gopass jest taniej. W 2024 kolejka na Hrebienok góra – dół we wtorek kosztowała 16 euro. Niestety, szczerze się przyznam, że nie spojrzałam dokładnie na cennik i nie wiem, czy w weekendy cena się różni. Kolejka zaczyna pracę o godz. 8:30, ostatni wjazd na górę jest o godz. 16:00, a ostatni zjazd o godz. 16:30.
Co robić po zwiedzenia świątyni lodowej?
Polecam wybrać się do lodowej świątyni w tygodniu, gdy nie ma zbyt wielu osób chętnych do zwiedzania atrakcji i chodzenia po Tatrach. W weekend ciężko tutaj o spokój, gdyż na Hrebienoku jest duży hotel z restauracją, a dostęp do miejsca dzięki kolejce jest bardzo łatwy.
Po zwiedzeniu świątyni lodowej warto wybrać się na krótką wycieczkę w głąb Tatr, kiedyś już opisałam szlak przez Wodospady Zimnej Wody i właśnie do odwiedzenia tego miejsca chcę Cię zachęcić. Zielony szlak z Siodełka (Hrebienok) do Staroleśnej Polany to lekka trasa, jej przejście powinno zająć ok. 40 minut plus postoje przy wodospadach. Po drodze mija się dwa schroniska: Bilika i Rainerową Chatkę, w której jest muzeum tragarzy tatrzańskich – nosiczów (udało mi się jednego spotkać podczas wycieczki do świątyni lodowej).
Spod Schroniska Rainera można niebieskim szlakiem dojść do szlaku czerwonego, którym poprowadzono ścieżkę edukacyjną i w ciągu ok. 20 – 25 minut wrócić do górnej stacji kolejki na Hrebienok.
Jeśli trafisz na dobre warunki pogodowe i będziesz dysponować zapasem czasu, to nim wrócisz na Siodełko (Hrebienok), to możesz wybrać się zielonym szlakiem jeszcze do Olbrzymiego Wodospadu i Schroniska Zamkovskiego. Pozwala to poczuć nieco bardziej górski klimat Tatr. Po odpoczynku w schronisku powrót tą samą trasą. Czas przejścia spod Rainerowej Chaty do schroniska Zamkovskiego to około 50 minut.
Smokowieckie Siodełko – inne atrakcje
- Lodowa katedra to atrakcja głównie zimowa, a przez cały rok można tutaj zwiedzić kwantarium, czyli interaktywną galerię światła – może spodobać się dzieciom.
- Tatry Ice Master, czyli międzynarodowy konkurs rzeźb z lodu. Tatry Ice Master 2025 odbędzie się 18 – 19 stycznia 2025 roku.
Lodowa Świątynia na Hrebienoku – godziny otwarcia, parking, informacje praktyczne
- Świątynię Lodową można zwiedzać codziennie. Godziny otwarcia: 9:00 – 16:15.
- Lodowa Katedra Wawelska na Słowacji będzie możliwa do obejrzenia aż do 21.04.2025 roku.
- Wstęp bezpłatny.
- W sezonie 2024/2025 w Lodowej Świątyni na Smokowieckim Siodełku odbędzie się 11 koncertów.
- Na Smokowieckie Siodełko (Hrebienok) można dojść na piechotę zielonym szlakiem ze Starego Smokowca, czas przejścia: ok. 40 – 50 minut.
- Kolejka na Hrebienok kursuje codziennie w godz. 8:30 – 16:30 (ostatni zjazd). Ostatni wjazd o godz. 16:00. Bilet można kupić w kasie na miejscu lub online z Gopass, jest nieco taniej: Bilet na kolejkę na Hrebienok.
- Samochód można zostawić na jednym z parkingów w Starym Smokowcu, są one płatne, w listopadzie 2024 opłata całodniowa wynosiła 15 euro, można zapłacić monetami lub kartą, jest też możliwość płatności w aplikacji online.
- Do Starego Smokowca można dojechać pociągiem tzw. Elektriczką, która łączy najważniejsze miejscowości u podnóża słowackich Tatr Wysokich, od Szczyrbskiego Plesa po Tatrzańską Łomnicę. Do tych dwóch miejscowości także można dojechać pociągiem z południa Słowacji. Rozkłady jazdy i ceny biletów można sprawdzić na stronie: Elektriczka w Tatrach
- Warto wykupić ubezpieczenie w Tatry Słowackie, akcja ratunkowa górskiego pogotowia na Słowacji jest płatna.
Hrebienok Ľadový Dóm – współrzędne GPS: 49.158448, 20.223326