Wieża widokowa w Owińskach z kładką pieszo-rowerową nad Wartą. Pomysł na wycieczkę niedaleko Poznania

Wieża widokowa w Owińskach z kładką pieszo-rowerową nad Wartą. Pomysł na wycieczkę niedaleko Poznania

Wiesz, że jeszcze w latach 40. XX wieku Radojewo i Owińska w pobliżu Poznania łączyła przeprawa promowa? Dzisiaj mało kto o niej pamięta, lecz to właśnie w jej miejscu otwarto w 2023 roku kładkę pieszo-rowerową, która jest wyjątkowa, ponieważ jej częścią jest wieża widokowa z dwoma tarasami.


Niedaleko Poznania można znaleźć kilka wież widokowych, lecz ta w Owińskach jest naprawdę wyjątkowa, ponieważ jest częścią kładki pieszo-rowerowej przerzuconej nad Wartą. Wysoka na ponad 20 metrów konstrukcja nie tylko zaskakuje widokami, jest również ciekawa pod względem architektonicznym – w połączeniu z mostem przypomina nieco maszt statku.

Kładka pieszo-rowerowa w Owińskach

Przerzucona nad Wartą kładka pieszo-rowerowa w Owińskach łączy je z Radojewem, które jest częścią Poznania. Dzięki niej można dojść lub dojechać rowerem do innych ciekawych miejsc w okolicy, jak Kokoryczowe Wzgórze, gdzie znajduje się pałac i park z romantycznymi ruinami albo Łysy Młyn, gdzie znajdziesz zrekonstruowany młyn wodny. Nowa kładka stała się przy okazji przedłużeniem tras rowerowych: Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego na zachodnim brzegu Warty oraz szlaków rowerowych po stronie wschodniej, takich jak Cysterski Szlak Rowerowy czy Szlak Kościołów Drewnianych. A patrząc w drugą stronę, kładka ułatwia mieszkańcom Radojewa wycieczki do Puszczy Zielonki. Mnie aż kusi, żeby wybrać się tutaj kiedyś z rowerem.




Wieża widokowa w Owińskach

Częścią kładki pieszo-rowerowej jest wieża widokowa w Owińskach, z której roztacza się urocza panorama na Wartę i zabudowania dawnego klasztoru. Składa się ona z dwóch tarasów, najwyższy jest na wysokości 20,7 metra, a niższy na wysokości 13 metrów – oczywiście polecam wybrać się wyżej, można nieco poczuć się tutaj jak bohaterka filmu Titanic w słynnej scenie, gdy stała na dziobie statku. Poza dwoma głównymi tarasami każdy zakręt schodów ma swój mini taras, z najwyższego rozpościera się ładny widok na zabudowania poklasztorne. Spoglądając w przeciwnym kierunku, można dostrzec na widnokręgu wieżę widokową na Dziewiczej Górze, na którą również polecam się wdrapać, to kolejne fajne miejsce na wycieczkę niedaleko Poznania.







Co warto zobaczyć w okolicy?

 W Owińskach z pewnością warto obejrzeć zabudowania poklasztorne, jest to zespół bardzo ładnych barokowych budynków. Obecnie dawny klasztor mieści Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych, w jego ogrodach stworzono Park Orientacji Przestrzennej, który jest połączeniem parku krajobrazowego i odtworzonego ogrodu barokowego, ze stawem i z zabytkową aleją grabową, dlatego warto tutaj zajrzeć w lecie, gdy klomby mienią się kolorami.


 Pałac w Owińskach – niestety jest on nieużytkowany, zamurowany i nieco straszy, lecz niegdyś był wspaniałą rezydencją właścicieli tych ziem, rodziny von Treskow, do której należały także pałace w pobliskich Biedrusku i Radojewie.


 Dąb Bartek w Owińskach – pomnikowe drzewo rośnie w pobliżu wejścia na kładkę pieszo-rowerową od strony Owińsk. Legendy powiadają, że ten dąb został posadzony na polecenie króla Władysława Jagiełły na pamiątkę nawrócenia Litwy i pobicia Krzyżaków pod Grunwaldem. W 1806 roku Bartka podziwiać miał sam cesarz Napoleon, gdy przejeżdżał przez Owińska, lecz czy to prawda? Tego nie wiem, lecz pobliska przeprawa promowa sprawiała, że dąb ten był świadkiem niejednego wydarzenia w miejscowości.

 Kościół pw. św. Mikołaja w Owińskach – niewielki zabytkowy kościółek z XVI wieku z przylegającym do niego starym cmentarzem. Położony poza murami klasztoru pełnił funkcję kościoła parafialnego.

 Kokoryczowe Wzgórze w Radojewie – park z romantycznymi ruinami, najstarszym cmentarzem ewangelickim w Poznaniu i kolejnym pałacem rodziny von Treskow.


 Ośrodek Edukacji Leśnej Łysy Młyn w Biedrusku – odbudowany nad jeziorem młyn wodny, przy którym poprowadzono ścieżkę edukacyjną.


Wieża widokowa w Owińskach – parking, informacje praktyczne

  • Samochód można zaparkować w pobliżu kładki na ulicy Cysterek, jest ona w tym miejscu w formie drogi polnej: 52.509024, 16.971808
  • Wstęp na wieżę widokową w Owińskach jest bezpłatny, wieża dostępna jest 24/7.
  • Na wieży może przebywać maksymalnie 50 osób, a na platformie widokowej 25 osób.
  • W czasie niekorzystnych warunków pogodowych, oblodzenia, ośnieżenia, a w szczególności burzy wstęp na wieżę jest zakazany.

Owińska wieża widokowa i kładka pieszo-rowerowa – współrzędne GPS: 52.509299, 16.970911

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.