Tymbark – największy mural w Polsce

Tymbark – największy mural w Polsce

Największy mural w Polsce wciąż zmienia lokalizację. Do niedawna można go było znaleźć w Łowiczu, jednak dekoracja nowej hali Tymbarku przejmuje podium, to w Tymbarku zobaczysz nowy mural nr 1 w skali wielkości – przynajmniej taki jest komunikat twórcy projektu.


Owocarnia w Tymbarku zyskała nową halę, którą ulokowano przy budynku administracyjnym, tuż przy torach dawnej kolei galicyjskiej. To właśnie na ścianach tej inwestycji powstał nowy największy mural w Polsce, przynajmniej tak o nim pisze Wallart – twórca projektu. Kolorowy obraz ożywił przemysłową strefę miasteczka i podzielił mieszkańców, wśród których jedni widzą fajną dekorację, a inni słaby obraz, który nie ma związku z regionem. Polecam go obejrzeć i samemu wyrobić sobie zdanie, według mnie mural jest ciekawą atrakcją miasta i z pewnością przyciąga wzrok, a może także przyciągnie turystów, trzymam za to kciuki.


Największy mural w Polsce

Ogromny malunek, który od miesięcy powstawał w Tymbarku, widoczny jest z drogi łączącej Tymbark z Piekiełkiem, ciężko go nie zauważyć, gdyż pokrywa całą boczną ścianę nowej hali. A to nie jedyna pomalowana powierzchnia! Mural Tymbarku pokrywa również bok hali widoczny od strony dawnego dworca kolejowego, do którego można dotrzeć od strony miasteczka – wykorzystanie tak ogromnej powierzchni sprawiło, że jest to według Wallart największy mural w Polsce, niestety nie znam jego powierzchni, więc oficjalnie potwierdzić tego nie mogę. W przyszłości będzie on znakiem rozpoznawczym owocarni, widocznym z tworzonej na nowo trasy komunikacyjnej na starej linii kolei galicyjskiej. Ma tutaj powstać parking park&ride dla nowej stacji kolejowej i nowa droga dla samochodów, która zastąpi starą, na której zbudowano halę.



Mural w Tymbarku

Kolorowy mural w Tymbarku podzielony został na kilka planów, na jednym z nich dostrzec można charakterystyczną sylwetkę kościoła przy rynku, budynek ratusza i kilka domów, wszystko to na tle gór Beskidu Wyspowego. Kolejne plany pokazują sady i ludzi zbierających jabłka, to właśnie z sadownictwa znane są okoliczne tereny, które dawniej były zapleczem zakładów owocarskich w Tymbarku. Najbardziej po prawej, na bocznej ścianie hali można dojrzeć rowerzystów i tablicę drogową z nazwą dawnego miasteczka – wyraźne nawiązanie do turystycznych walorów okolicy. A że jest to mural promocyjny marki Tymbark, to głównym punktem kompozycji jest logotyp marki.

Mural w Tymbarku wywołuje skrajne emocje, gdyż z jednej strony pokazuje tradycje regionu, lecz z drugiej mieszkańcy chcieliby zobaczyć tutaj postać Józefa Marka, dzięki któremu powstała Podhalańska Spółdzielnia Owocarska, potocznie zwana owocarnią, dzisiaj powszechnie znana jako marka Tymbark. Niestety o tej zasłużonej dla regionu postaci, twórcy nie pomyśleli, a szkoda.



Mural w Tymbarku – gdzie jest, dojazd, parking

  • Ogromny mural w Tymbarku widoczny jest z drogi z Tymbarku do Piekiełka, można zaparkować samochód przy KS „Harnaś” lub przy dworcu kolejowym, jadąc od strony miasta.
  • Do muralu można dojść pieszo z centrum Tymbarku ulicą Armii Krajowej w dół, doprowadza ona do dworca kolejowego, przy którym zbudowano nową halę ozdobioną muralem.

Mural w Tymbarku – współrzędne GPS: 49.735484, 20.321780

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.