Gigantyczna koparka w pobliżu Kleczewa we wrześniu 2023 roku osiągnęła poziom zero – oznacza to, że wyjechała z dna odkrywki kopalni węgla brunatnego. Stanęła niedaleko swojego wieloletniego miejsca pracy, kilkaset metrów od odkrywki Jóźwin IIB, tuż przy asfaltowej drodze i od tego momentu wzbudza emocje kierowców i pasażerów przejeżdżających tędy samochodów. Widać ją już z daleka, lecz najlepiej obejrzeć ją z bliska, koparka Dolores wzbudza respekt, koniecznie zatrzymaj się przy niej, mi tutaj wielokrotnie wyrywało się „wow” podziwu.
W 2022 roku oficjalnie zakończono wydobycie w kopalni węgla brunatnego Jóźwin IIB, sprzęt, który tam pracował, stał się w tym miejscu zbędny. Tak oto we wrześniu 2023 koparka Dolores rozpoczęła swoją podróż na poziom zero, jej prędkość pokonywania trasy była zawrotna, tego kolosa przemieszczano w tempie aż 8 metrów na minutę. Obecnie stoi przy skrzyżowaniu dróg Wielkopole – Kleczew – Gogolin – Biskupie.
O czym przeczytasz we wpisie:
Czy Dolores to największa koparka w Polsce?
We wrześniu 2023 roku koparka Dolores oficjalnie zakończyła swoją pracę – to potężna koparka wielonaczyniowa typu SRs1800, do Polski trafiła w 2009 roku, a w 2011 roku rozpoczęła pracę w jednej z największych kopalni odkrywkowych w Polsce, czyli w odkrywce Jóźwin IIB.
Koparka Dolores to największa koparka czerpakowa, która pracowała na terenie zagłębia konińskiego. Ma 118 metrów długości, 38 metrów wysokości, jej szerokość to aż 27 metrów, a waga to ponad 2,5 tysiąca ton. Mogła ona wydobywać nawet 240 tysięcy metrów sześciennych urobku w ciągu doby. Ogromne koło z czerpakami to element, który wzbudził we mnie największy podziw, niestety bez zgody właściciela terenu nie można go obejrzeć z bliska.
Mimo tak imponujących rozmiarów Dolores nie jest największą koparką w Polsce. Pierwsze miejsce zajmuje koparka SchRS 4600×50 (numer zakładowy K.41) pracująca w odkrywce PGE KWB Bełchatów S.A. Dla porównania, jej waga to 7200 ton, ma 209 metrów długości, 64 metry wysokości, lecz jej nie zobaczysz tak po prostu przy skrzyżowaniu dróg, lecz może kiedyś i ta koparka będzie atrakcją turystyczną.
Ciekawostka: W 2023 roku oficjalnie zakończono działalność kopalni odkrywkowej Jóźwin IIB w pobliżu Konina. Węgiel brunatny był tu eksploatowany od 1973 roku. W miejscu kopalni powstanie największy zbiornik wodny w Wielkopolsce.
Zwiedzanie koparki Dolores
Obecnie ta największa koparka w Wielkopolsce jest możliwa do obejrzenia zza taśm oznaczających teren Kopalni Węgla Brunatnego „Konin”, lecz jest planowane utworzenie parku maszyn górniczych w gminie Kleczew. Obecnie zwiedzanie koparki Dolores jest możliwe po wcześniejszym uzyskaniu zgody, więc trzymam kciuki za udostępnienie jej jako zabytku techniki dla szerszej publiczności, wtedy będzie można także wejść do jej wnętrza.
Koparka Dolores w Wielkopolu już wzbudza emocje, w czasie mojej wizyty tutaj nie byłam sama, inni też robili zdjęcia i zachwycali się tym kolosem. Nie dziwię się, widać ją z daleka na horyzoncie, a z bliska robi jeszcze większy efekt „wow”.
Polecam oglądanie kolosa nie tylko w dzień, wieczorem koparka Dolores jest podświetlona, co podkreśla jej industrialny charakter.
Koparka w Kleczewie
Koparka Dolores w Wielkopolu to nie jedyna pogórnicza atrakcja regionu. Niedaleko jest kolejna tego typu atrakcja – koparka w Kleczewie, która została wyeksponowana jako eksponat. Obejrzeć tutaj można model, którego oficjalna nazwa to koparka SchRs – 315. Było o niej głośno, gdy transportowano ją z kopalni na obecne miejsce spoczynku, gdyż była to pierwsza koparka, którą na terenie Europy przetransportowano promem.
Koparka Dolores – gdzie jest, parking, zwiedzanie
- Koparka Dolores w Wielkopolu znajduje się w gminie Kleczew w Wielkopolsce. Ciężko ją przeoczyć w terenie, stoi na skrzyżowaniu, przy drodze łączącej Kleczew i Wielkopole.
- Zwiedzanie koparki na tę chwilę jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia, lecz można ją obejrzeć z drogi, jest świetnie widoczna.
- Samochód można zaparkować przy drodze w pobliżu koparki.
Koparka Dolores – współrzędne GPS: 52.399954, 18.215673