Wachlarzowa lokomotywownia w Poznaniu to jeden z niewielu tego typu zabytków w Polsce. Z perspektywy ziemi nie robi wielkiego wrażenia, lecz z lotu ptaka miejsce to wywołuje efekt „wow!”. Część obiektu możesz znać, gdyż prostokątne hale zajmuje Nocny Targ Towarzyski, niestety do najciekawszego budynku, czyli lokomotywowni wachlarzowej nie można wejść – pozostawiony sam sobie niszczeje.
Parowozownia w Poznaniu zbudowana została w 1892 roku przy ul. Kolejowej. Najciekawiej wygląda ona z góry, z tej perspektywy można zachwycać się wachlarzowym kształtem jednego z budynków, który okala potężną obrotnicę. Podobne obiekty można zobaczyć w innych miejscach w Wielkopolsce, choćby w największej parowozowni w Gnieźnie, gdzie parowozownia wachlarzowa jest w lepszym stanie.
Parowozownia w Poznaniu
Zabudowania poznańskiej parowozowni składają się z kilku obiektów, których historyczny układ został zachowany w niemal niezmienionym stanie. Niesamowite wrażenie robi tutaj potężna obrotnica o pierwotnej średnicy 16 metrów, obecnie ma ok. 22 metry, gdyż powiększono ją w XX wieku. Do obrotnicy przylega hala wachlarzowa, w której są 22 lub 24 stanowiska na lokomotywy, niestety źródła podają różne informacje, a weryfikacja na miejscu nie jest możliwa. Od strony północnej dostawiono do budynku prostokątne warsztaty i WC.
Po stronie południowej z parowozownią wachlarzową sąsiadują nowsze lokomotywownie na planie prostokąta – to właśnie w nich można pobawić się na Nocnym Targu Towarzyskim, którego wnętrze udało mi się obejrzeć i pozachwycać się halą zasnutą dymem i klimatycznie oświetloną na imprezę.
Niegdyś częścią założenia była jeszcze wieża wodna.
Kolejowa wieża ciśnień na Wildzie
Naprzeciwko parowozowni na Łazarzu, tuż przy młynie „Hermanka” stoi kolejowa wieża ciśnień na Wildzie. Obecnie można przy niej zobaczyć duży plac, nie ma tutaj dawnych budynków kolejowych, lecz niegdyś także tutaj istniała parowozownia – jeśli dobrze przyjrzysz się terenowi, to wypatrzysz resztki fundamentów, kanałów i fragmenty ruin. Tę kolejową wieżę wodną wzniesiono około 1910 roku w celu zaopatrzenia parowozów w wodę.
Nocny Targ Towarzyski w Poznaniu
Jak już wyżej wspomniałam dawna parowozownia, obecnie znana jako lokomotywownia w Poznaniu, składa się z kilku budynku, w tym z parowozowni prostokątnej – to właśnie w niej ulokowano Nocny Targ Towarzyski. Najłatwiej dostać się do niej przychodząc tutaj na jedną z licznych imprez, które odbywają się w tym miejscu w sezonie letnim, wstęp jest płatny. Im wcześniej tu zawitasz, tym więcej szczegółów zobaczysz, jednak ja polecam halę po zmroku, gdy działa bar, leci muzyka, puszczany jest dym i można poczuć genialny industrialny klimacik. Zresztą, co tu opisywać, obejrzyj zdjęcia!
Lokomotywownia w Poznaniu – gdzie jest, zwiedzanie
- Lokomotywownia w Poznaniu znajduje się na Łazarzu, na granicy z Wildą, w klinie między ulicami Kolejową, Hetmańską i torowiskiem.
- Zwiedzanie wnętrza budynku wachlarzowej lokomotywowni w Poznaniu nie jest możliwe, lecz można obejrzeć wnętrze prostokątnej lokomotywowni na Łazarzu, w czasie weekendowych imprez w Nocnym Targu Towarzyskim.
Parowozownia Poznań – współrzędne GPS: 52.388081, 16.905848