Wielka Sowa – najkrótszy szlak z Przełęczy Sokolej

Wielka Sowa – najkrótszy szlak z Przełęczy Sokolej

Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich, na który podąża każdy, komu marzy się odznaka Korona Gór Polski. Można tutaj dotrzeć niemal z każdej strony góry, jednak najczęściej wybierane jest podejście z Przełęczy Sokolej – to najkrótszy szlak na Wielką Sowę, czas przejścia na szczyt to maksymalnie 1 h 10 min, szybciutko, co nie?


Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich mierzy 1015 m n.p.m., to jedna z górek, na które trzeba się wdrapać w województwie dolnośląskim, aby móc starać się o odznakę Korona Gór Polski. Jednak warto tutaj zajrzeć nie tylko ze względu na KGP, po prostu jest to fajny pomysł na wycieczkę po górach. Jest tu wieża widokowa, stare schroniska górskie przy szlakach i ładne widoki po drodze.

Najkrótszy szlak na Wielką Sowę

Najkrótszy szlak na Wielką Sowę prowadzi z Przełęczy Sokola, jest to również najpopularniejszy szlak na tę górę. Znajduje się tu kilka parkingów, knajpy, a po drodze są uroczo położone schroniska. Szlak ma kolor czerwony, czas przejścia z przełęczy na szczyt planowo przewidziany jest na 1 h 10 min, mi udało się go pokonać w 50 minut. Powrót tą samą trasą, czas zejścia podobny jak wejścia.

Samochód możesz zostawić na niewielkim bezpłatnym parkingu gminnym w Sokolcu (parking Sokolec – Rzeczka) pod współrzędnymi GPS: 50.661169, 16.467142 lub podjechać nieco wyżej na płatny parking przy schronisku Orzeł (50.664588, 16.473529), dzięki czemu zaoszczędzisz około 15 minut dreptania po betonowym podjeździe, lecz stracisz możliwość podziwiania uroczej panoramy.




Czerwony szlak na Wielką Sowę z Przełęczy Sokolej

Z parkingu w Sokolcu do wejścia na czerwony szlak jest około 5 minut niebieskim szlakiem, na Przełęczy Sokolej w prawo i dalej pod górę za czerwonymi oznaczeniami stromą drogą wyłożoną betonowymi podkładami – to najgorsze 20 minut wędrówki, lecz widoki nieco łagodzą ból. Tutaj można odpocząć chwilkę w Schronisku Orzeł, lecz to polecam zrobić w drodze powrotnej. A jeśli masz czas, to przy okazji zaliczyć punkt widokowy pod współrzędnymi: 50.664781, 16.471954.

Dalej czerwony szlak na Wielką Sowę prowadzi leśną ścieżką, przy której po lewej stronie zobaczysz pomnik w formie obelisku poświęcony Carlowi Wiesenowi z napisem na tabliczce: „Dem Andenken des treuen Freundes unserer Berge Karl Wiesen”, czyli „Na pamiątkę oddanemu miłośnikowi naszych gór Karlowi Wiesenowi”. Obelisk ustawiony został tutaj w 1898 roku, aby uczcić pamięć Carla, którego jedną z zasług było oddanie własnego gruntu pod budowę Schroniska Sowa, które niedługo zobaczysz. Stąd jeszcze około 5 minut do wymienionego schroniska, przy którym szlak skręca w lewo. Od tego miejsca na Wielką Sowę prowadzą równolegle szlaki czerwony i zielony. Jeszcze około 20-30 minut marszu i można wbić pieczątkę do książeczki KGP.






Wielka Sowa – szczyt w Górach Sowich

Szczyt Wielkiej Sowy jest zalesiony, więc nie ma możliwości podziwiania stąd panoramy bez wyjścia na wieżę widokową. Znajdziesz tutaj miejsce na ognisko, sklepik, kaplicę i rzeźby sów oraz muflona – to zwierzę mnie zaskoczyło, więc nieco pogrzebałam w temacie, aby dowiedzieć się czemu właśnie muflon?! Okazuje się, że w Górach Sowich występują muflony! Podobno najczęściej można je zobaczyć we wschodniej części gór, najlepszą porą roku do obserwacji tych zwierząt jest zima.



Wieża na Wielkiej Sowie

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie przyciąga turystów, nie tylko ze względu na możliwość wejścia na nią i podziwiania rozległej panoramy, lecz także z powodu oryginalnej architektury. W ostatnich latach została odnowiona i w sezonie jest otwarta codziennie, a poza sezonem powinna być czynna w weekendy – informacje warto sprawdzać na stronie FB Wielka Sowa. Z tarasu widokowego na szczycie można dojrzeć Karkonosze.

Pierwsza wieża widokowa na Wielkiej Sowie powstała w 1886 roku, lecz nie przetrwała zbyt długo, bo już w 1905 roku położono kamień węgielny pod nową, znaną dzisiaj konstrukcję.

Wieża ma 25 metrów wysokości, podstawa jest szersza, zwęża się ku górze, przypomina nieco latarnię morską. Od dołu budowlę okalają schody zewnętrzne, którymi można dostać się do wnętrza, aby wdrapać się na taras widokowy na szczycie. Na parterze znajduje się pomieszczenie, w którym ustawione było popiersie Bismarcka – dawna nazwa budowli: wieża imienia Bismarcka. W 1945 roku przemianowano ją na wieżę gen. Władysława Sikorskiego, a w 1980 roku jej patronem został dr Mieczysław Orłowicz, ten pan był jednym z pomysłodawców ustanowienia Górskiej Odznaki Turystycznej.


Schronisko Orzeł w Górach Sowich

Przy szlaku na Wielką Sowę z Przełęczy Sokolej znajdują się dwa schroniska, pierwsze, które się mija, to zbudowane w latach 30. XX wieku Schronisko Orzeł. Nazwa obiektu zmieniała się na przestrzeni lat, początkowa to Eulenkoppenbaude, następnie Bismarckbaude na cześć kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka. Budynek przetrwał II wojnę światową i podziwiać go można w niewiele zmienionej formie, w porównaniu do zdjęć archiwalnych. Ciekawie prezentuje się tutaj sala restauracyjna z przeszklonymi ścianami, wieczorem jest ładnie oświetlone.



Punkt widokowy przy Schronisku Orzeł

Podejście pod Schronisko Orzeł jest strome i można się tu zziajać, lecz roztaczające się ze szlaku widoki są warte wysiłku. Warto nieco zboczyć z trasy i podejść na punkt widokowy, który znajduje się na lewo od trasy, pod współrzędnymi: 50.664781, 16.471954.



Schronisko Sowa w Górach Sowich

Kolejnym obiektem na szlaku jest Schronisko Sowa, które w 2023 roku, gdy wędrowałam na Wielką Sowę, było w remoncie. Znajduje się ono pośrodku lasu, przy skrzyżowaniu szlaków czerwonego, zielonego i żółtego. Budynek obłożony deskami i drewnianym gontem to przykład pięknej sztuki snycerskiej – warto zwrócić uwagę na bogato zdobione ramy okienne. Schronisko Sowa jest najstarszym schroniskiem górskim w Górach Sowich. Uruchomione zostało w 1897 roku, inicjatorem budowy obiektu był Carl Wiesen, któremu poświęcono pomnik przy czerwonym szlaku na Wielką Sowę z Przełęczy Sokolej.



Wielka Sowa – Korona Gór Polski

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) znalazła się na 15. pozycji na liście Korony Gór Polski. Jest tu naprawdę fajna pieczątka, na której można zobaczyć wieżę, sowę i muflona. Skrzynka znajduje się przy rzeźbie z sowami.

Wielka Sowa – szlak, parking, informacje praktyczne

  • Najkrótszy szlak na Wielką Sowę zaczyna się na Przełęczy Sokolej, można zaparkować samochód na płatnym parkingu pod Schroniskiem Orzeł, skróci to wędrówkę o około 20 minut. Szlak czerwony, czas przejścia: 1 h 10 min (mi zeszło 50 minut).
  • Niewielki bezpłatny parking Sokolec-Rzeczka znajdziesz pod współrzędnymi GPS: 50.661169, 16.467142
  • Wieża widokowa na Wielkiej Sowie w sezonie powinna być otwarta codziennie, poza sezonem jedynie w weekendy, aktualne komunikaty o dniach i godzinach otwarcia można sprawdzać na stronie FB Wielka Sowa i na stronie Pieszyc: Godziny otwarcia wieży na Wielkiej Sowie

Wielka Sowa w Górach Sowich – współrzędne GPS: 50.680131, 16.485532

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.