Uzdrowisko  Lillafüred. Zamek, jezioro ze szmaragdową wodą, najwyższy wodospad i jaskinie

Uzdrowisko Lillafüred. Zamek, jezioro ze szmaragdową wodą, najwyższy wodospad i jaskinie

Jezioro o szmaragdowej wodzie, „zamek” na skale nad wodospadem, jaskinia, ogrody i Góry Bukowe dookoła. Znasz węgierskie uzdrowisko Lillafüred? W niecałe 20 minut dotrzesz tutaj samochodem z Miszkolca, w którym są popularne baseny termalne w naturalnych jaskiniach.


Przepiękny kurort Lillafüred powstał pod koniec XIX wieku i od tego czasu miejsce oczarowuje przybywających tutaj kuracjuszy i turystów. Dawny ośrodek wypoczynkowy jest dzisiaj hotelem, do złudzenia przypomina zamek wzniesiony na skale – bogato zdobiony, z tarasami, dziedzińcem i wieżami zwieńczonymi dekoracyjnymi kopułami.

Lillafüred – uzdrowisko w Górach Bukowych

Można się mocno zdziwić, że ta niesamowicie piękna górska przestrzeń kiedyś nie wyglądała tak dziewiczo, były tutaj huty i kuźnie, które zlikwidowano pod koniec XIX wieku, gdy przemysł przeniesiono do Miszkolca. Miejsce to zostało odkryte przez Andrása Bethlena, gdy był on ministrem rolnictwa, w związku z czym podróżował po kraju. Postanowił tutaj stworzyć ośrodek wypoczynkowy, nazwał go na cześć swojej żony – uzdrowiskiem (füred) Lilli.

To były jedynie początki, kluczowe znaczenie dla rozbudowy Lillafüred przyniósł rok 1920. Siłą napędową do rozwoju był niekorzystny dla Węgier traktat w Trianon, na mocy którego państwo to utraciło znaczną część swojego dotychczasowego terytorium, w tym uzdrowiska.


Bajkowy „zamek” w Lillafüred – Hotel Pałac

Największym obiektem w węgierskim uzdrowisku jest bajkowy „zamek” w Lillafüred, jednak realnie zamkiem on nigdy nie był, lecz jego wielkość, przepych, lokalizacja oraz rozplanowanie do złudzenia przypominają rezydencję możnowładczą. Ogromny budynek wciśnięty pomiędzy stoki Gór Bukowych zbudowany został z przeznaczeniem na ośrodek wypoczynkowy, decyzję o jego postawieniu w tym miejscu podjął w 1921 roku premier węgierskiego rządu István Bethlen.

Bajkowy „zamek” w Lillafüred nazwano Hotel Palotaszálló, co można przetłumaczyć na język polski jako hotel Pałac. Obecnie w budynku mieści się luksusowy Hotel Palota.

Ten neorenesansowy budynek wzbudził we mnie zachwyt za każdym razem, gdy udało mi się zobaczyć to miejsce na żywo. Zbudowany na skale, z potężną wieżą, z grotami u podstawy, jaskinią pod spodem i wysokim wodospadem wydaje się jak wyjęty z powieści, aż nierealny.

Jeśli będziesz mieć możliwość, koniecznie zajrzyj do jego wnętrza, w hotelowej restauracji witraże w oknach przedstawiają widoki historycznych węgierskich zamków.




Wiszące ogrody w Lillafüred

Cudowną oprawę Hotelu Palota podkreślają wiszące ogrody w Lillafüred. Zbudowano tutaj 5 tarasów, które stopniowo opadają do doliny potoku Szinva. Wysokie ściany oporowe obsadzono wiszącymi roślinami, a płaskie części przy deptakach ozdabiają rabaty z kolorowymi kwiatami.




Najwyższy wodospad na Węgrzech

Ciekawostek w Lillafüred jest wiele, a jedną z nich jest najwyższy wodospad na Węgrzech, ma on zawrotną wysokość aż 20 metrów i niestety nie jest on naturalny. Powstał w wyniku przesunięcia koryta potoku Szinva.



Jaskinia Anny w Lillafüred

Skały, na których wzniesiono Hotel Palota w Lillafüred, skrywają w sobie jaskinię Anny (Anna-barlang). Wejście do niej znajdziesz na prawo od wodospadu, na najniższym poziomie wiszących ogrodów. Jaskinia ta jest wyjątkowa, powstała w tufie wapiennym, na świecie można zwiedzać tylko kilka takich jaskiń. W 1951 roku otoczono ją ochroną, a w 1982 roku uznano za obiekt wysoce cenny. Ma tutaj swój początek niezwykle wydajne źródło Anna, które zaopatruje znaczną część Miszkolca w wodę pitną.

Jaskinię Anny w Lillafüred (Anna-barlang) można obejrzeć, czas zwiedzania z przewodnikiem wynosi ok. 30 minut. We wnętrzu panuje stała temperatura +10 st. C, więc jeśli zdecydujesz się obejrzeć to miejsce, to zabierz ze sobą ciepłe ciuchy.



Jaskinia Stefana (Szent István-barlang)

W Lillafüred można zobaczyć jeszcze jedną jaskinię, mianowicie Jaskinię Stefana (Szent István-barlang). Czas zwiedzania to 30 minut, stała temperatura +10 st. C, więc tutaj również polecam zabrać ciepłe ubrania. Korytarze powstały w wapieniach środkowo-górnego triasu, w formacji wapiennej Fehérkő (cokolwiek to znaczy). Dostępna jest przez cały rok.


Jezioro Hámori na Węgrzech

Ogromny wpływ na atrakcyjność Lillafüred mają szmaragdowe wody jeziora Hámori, które powstało przez utworzenie tamy, która spiętrzyła wody tutejszych rzek. Cel tego działania był prosty, miał zapewnić Hucie Żelaza Hámori stały dostęp do wody, która była niezbędna do pracy zakładu. Wcześniej jednak było tu już mniejsze jezioro Fel. Brzeg jeziora Hámori to przyjemne miejsce na spacer, jest tutaj poprowadzona ścieżka, przy której można oglądać tory kolejowe.




Zwiedzanie Lillafüred – informacje praktyczne

Lillafüred – współrzędne GPS: 48.104822, 20.623070

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.