Wycieczka na Węgry kojarzy się z winem i basenami z wodą termalną, lecz można tu także zobaczyć miejsca ciekawe pod względem przyrodniczym i geologicznym. To właśnie na Węgrzech możesz obejrzeć europejskie Pamukkale. Znajdziesz je w Egerszalók, położonym w dolinie potoku Laskó, w rejonie Bükkalja, w górach Bukowych. To jedynie około 20 minut jazdy samochodem z Egeru, uroczego miasta z pokaźnym zamkiem.
W 1961 roku w Egerszalók poszukiwano ropy naftowej i gazu ziemnego, lecz w czasie odwiertów okazało się, że tutejsze wzgórza skrywają inny surowiec – nasyconą minerałami gorącą wodę. Warstwa wodonośna znajduje się pod wulkanicznymi górami Mátra, podobno na głębokości ponad 400 m, temperatura źródła wynosi 65-68°C. Tak oto rozpoczęła się historia wsi jako uzdrowiska.
Solne wzgórze w Egerszalók na Węgrzech
Wykonany w 1961 roku odwiert miał być studnią, która powinna być zamknięta, lecz w wyniku błędu technicznego nie udało się tego dokonać i od tamtego czasu woda swobodnie spływa po zboczu. W ten sposób powstał wapienny stożek, który zajmuje już 120 m² i cały czas rośnie. Przez miejscową ludność nazywany jest solnym wzgórzem, co ma pewnie związek z białą barwą formacji. Wypływająca tu woda bogata jest w minerały wapnia, magnezu i węglowodorów.
Jak powstały trawertynowe tarasy w Egerszalók?
W latach 2004-2007 przy źródle wybudowano uzdrowisko, w którym ulokowano nowoczesne baseny i strefę SPA. Teren solnego wzgórza oczyszczono i obok stożka utworzono tarasy, na których zaczęły się osadzać minerały. Z czasem powstało coś, co wygląda jak miniaturowe Pamukkale w Turcji. Na brzegach półokręgów osady uformowały bajeczne formy, podobne do tych, które można obserwować na naciekach we wnętrzach jaskiń. Niecki wypełnia woda, która wydaje się zielonkawa, a ponad tym wszystkim unosi się para. Bajkowy widok, polecam.
Egerszalók – europejskie Pamukkale
Solne wzgórze to obszar chroniony, nie można tu wchodzić, lecz poprowadzona dookoła ścieżka pozwala przyjrzeć się z bliska formacji i zjawisku tworzenia się tarasów. Powstawanie takich form w warunkach naturalnych jest tak rzadkie, że można je spotkać tylko w trzech miejscach na Ziemi, a Egerszalók to jedyna lokalizacja w Europie. Jeśli chcesz zobaczyć inne trawertynowe wzgórza tego typu, to musisz udać się do Pamukkale w azjatyckiej części Turcji lub do parku Yellowstone w USA – gorące źródła Mammoth Hot Springs.
Jednak jeśli chcesz pozostać w Europie i zobaczyć miejsce, które ma potencjał, aby stać się „solnym wzgórzem”, polecam gejzer Siwa Broda na Słowacji.
Czasy dzikich basenów
W miejscu tym byłam także, nim powstały malownicze tarasy.
Przed skomercjalizowaniem uzdrowiska dostępne były tutaj dzikie kąpieliska – szczególnie popularne nocą. Na wzgórzu znajdował się niewielki basen wypełniony wodą, w którym można było się zanurzyć jak w wannie, lecz największą atrakcją były „bicze wodne”. Spływająca z góry woda wypuszczona rurami poza krawędź wyciętego stoku, spadała kaskadą – chętnych do zajęcia miejsca pod nią nie brakowało. Gorąca woda, natura, ciemna noc, miejsce oświetlane jedynie światłem Księżyca, to wszystko tworzyło magię. Jednak to już nie wróci, lecz nadal warto korzystać z uzdrawiających właściwości tutejszych wód.
Informacje praktyczne o europejskim Pamukkale:
Egerszalók oddalone jest od Egeru 5 km w linii prostej, drogami jest to około 10 km od zamku w Egerze, czyli 15-20 minut jazdy samochodem.
W pobliżu warto zwiedzić:
- Eger i zamek w Egerze,
- Nyerges-hegyi Kaptárkövek – po polsku „kamienie ulowe” (47.90586, 20.42835)
Współrzędne: trawertynowych tarasów w Egerszalók: 47.85299, 20.33428