Cudowna panorama Tatr, widok na jezioro Orawskie, a do tego w lecie owce i krowy pasące się na śródleśnych polanach – to fajny pomysł na dopełnienie wycieczki na Babią Górę. Wybierz się na Marysiną Polanę, do parkingu przy zbudowanej na niej wieży dojedziesz z Przełęczy Krowiarki w około 30 minut, a po kolejnych 5 minutach spaceru będziesz delektować się wspaniałymi widoczkami.

Moja pierwsza wycieczka na wieżę widokową w Lipnicy Wielkiej zaskoczyła mnie pięknym widokiem na Jezioro Orawskie, wypasem owiec i krów. Okazało się jednak, że druga wycieczka ukazała pełną magię tego miejsca – z Marysinej Polany genialnie widać Tatry. Miejsce to jest fajną opcją na zakończenie dnia po zdobyciu Babiej Góry lub wstęp do wycieczki nad Jezioro Orawskie, warto tutaj zajrzeć.
O czym przeczytasz we wpisie:
Wieża widokowa w Lipnicy Wielkiej
Zbudowana w 2019 roku wieża widokowa w Lipnicy Wielkiej nie grzeszy wysokością, ma niecałe 14 metrów. Są tutaj 3 tarasy widokowe, oczywiście ten na szczycie zapewnia najlepsze doznania wizualne. Konstrukcja jest zadaszona, więc nie trzeba tutaj obawiać się deszczu, można go także przeczekać w wiacie dobudowanej do wieży.
Widoki stąd są genialne i naprawdę warto wdrapać się na samą górę, lecz jest tutaj pewien haczyk. Wieża widokowa w Lipnicy Wielkiej ma strome, drabiniaste schody, powiedziałabym, że młynarskie. O ile wejście po nich nie powinno sprawiać problemów, to zejście już nie jest takie proste.






Wieża w Lipnicy Wielkiej – panorama
Mogłoby się wydawać, że niska wieża widokowa w Lipnicy Wielkiej nie zachwyci panoramą i tutaj można się zdziwić. Z jednej strony nad lasem wznosi się królowa Beskidu Żywieckiego Babia Góra, a z drugiej rozpościera się bajeczny widok, w którym przy dobrych warunkach pierwsze skrzypce grają Tatry, a przed nimi rozlewają się wody Jeziora Orawskiego. Na górnym tarasie wieża w Lipnicy Wielkiej ma zamontowaną tablicę z opisem panoramy, można pokusić się o rozpoznawanie szczytów.






Marysina Polana w Lipnicy Wielkiej
Piaskowa Polana albo Polana Marysina, to miejsce, do którego trzeba dojść lub dojechać, aby podziwiać urocze widoki. Podobno niegdyś znajdował się tutaj domek ciotki Marysi i od jej imienia miejscowa ludność przezwała pokaźną leśną Polanę Piaskową. Dodam, że wieża jest tu jedynie dodatkiem, bo wzgórze (711 m n.p.m.), na którym została zbudowana, zapewnia całkiem porządne widoki.




Wieża widokowa na Marysinej Polanie – jak dojść?
Spacer na Marysiną Polanę może być dłuższy lub krótszy, lecz w wersji drugiej trzeba się nastawić na to, że można zepsuć resory w samochodzie. Zacznę więc od wersji dłuższej, czyli żółty szlak z parkingu przy drodze granicznej, czyli miejsca przy asfalcie, w którym stoi babuszka kierująca do wieży na Marysinej Polanie. Za pierwszym razem pokonałam trasę pieszo, do przejścia jest 1,5 km bitą drogą, o zachodzie słońca łąki po drodze prezentują się magicznie. Czas przejścia w jedną stronę, to około 30 minut. Żółty szlak wiedzie dalej i można nim dojść na Przywarówkę (907 m n.p.m.) u stóp Babiej Góry.
Druga wersja, to spacer z parkingu na Marysinej Polanie, jest tutaj miejsce na ognisko, można odpocząć na łonie natury. Stąd do wieży jest około 5 minut spaceru. Jednak do tego miejsca trzeba dojechać samochodem po wyboistej drodze. Zaraz przed parkingiem można po prawej stronie dostrzec zakazy wjazdu na teren wspólnoty, lecz raczej nie dotyczą dojazdu na parking, chodzi o to, aby nie niszczyć łąk do wypasu.





Co warto zobaczyć w okolicy?
Jeśli dysponujesz czasem i planujesz dłuższy pobyt w okolicy, to wieża na Marysinej Polanie może być tylko jednym z punktów wycieczki.
- Jezioro Orawskie z wyspą – fajnym miejscem na wypoczynek nad wodą jest Jezioro Orawskie, na którym można korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego. Z Namestova w lecie pływają statki turystyczne na wyspę Slanický Ostrov, na którym jest barokowa kaplica z ekspozycją orawskiej sztuki ludowej.
- Zamek Orawski (Oravsky Hrad) – zamek w północnej Słowacji położony na wysokiej skale nad rzeką, naprawdę wygląda niesamowicie, warto zobaczyć go choćby z zewnątrz.
- Babia Góra (Diablak) – najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, jeden ze szczytów Korony Gór Polski.
- Drewniany kościół Jana Chrzciciela w Orawce – świątynia z połowy XVII wieku, jeden z zabytków na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
- Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej – w skansenie zobaczysz architekturę charakterystyczną dla regionu Górnej Orawy.
- Wieża widokowa na Mosornym Groniu – dwa kroki od Babiej Góry. Na szczyt Mosornego Gronia można wjechać kolejką albo przejść szlakiem obok Wodospadów Mosorny Groń.

Wieża widokowa na Marysinej Polanie – parking, szlak, informacje praktyczne
- Uwaga! Przed podróżą samochodem ustaw dokładnie współrzędne GPS na pierwszy parking, inaczej Google poprowadzi Cię za granicę Polski, do (według niego) najkrótszej drogi dojazdowej do wieży. Nie słuchaj go, to ściema.
- Szlak na Marysiną Polanę z wieżą widokową ma kolor żółty, zaczyna się na drodze krajowej 962, która prowadzi na Słowację. Szlak łączy Winiarczykówkę 640 m n.p.m. i Przywarówkę 907 m n.p.m. u stóp Babiej Góry. Czas przejścia z parkingu przy drodze asfaltowej do wieży widokowej wynosi ok. 30 minut.
- Samochód można zaparkować na Zgrzebniowskiej Polanie przy drodze granicznej nr 962, jest tutaj kierunkowskaz do wieży i miejsce na parę aut: 49.457978, 19.588167, można jednak wjechać bitą polną drogą dalej, gdzie jest kolejny parking z paleniskiem: 49.466752, 19.579694. Po drodze na drugi parking jest tablica z zakazem wjazdu, lecz spokojnie można jechać dalej, żeby zaparkować samochód. Po opadach droga może być ciężka do przejechania, wtedy polecam spacer.
- Do parkingu przy drodze asfaltowej z kierunkowskazem na Marysiną Polanę z centrum Nowego Targu dojedziesz w około 40 minut (36 km); z Krakowa w 1 h 40 min (100 km).
Wieża na Marysinej Polanie – współrzędne GPS: 49.468237, 19.576689