Bagno Trzcielińskie i ornitologiczna wieża obserwacyjna niedaleko Poznania

Bagno Trzcielińskie i ornitologiczna wieża obserwacyjna niedaleko Poznania

Obserwowanie przyrody przynosi wiele radości, a wiesz, że niedaleko Poznania jest wieża obserwacyjna na Bagnie Trzcielińskim, z której możesz przyjrzeć się życiu wielu gatunków ptaków? Co więcej! Szczęśliwcom udaje się tutaj dostrzec wydrę, dla której rozlewiska są cudnym miejscem do życia.


Bagno Trzcielińskie to wyjątkowy teren w obrębie Wielkopolskiego Parku Narodowego, jest to obszar ochrony ścisłej, który spełnia taką samą funkcję jak rezerwaty ścisłe poza parkami narodowymi. Zbudowana jest tutaj wieża ornitologiczna, z której można obserwować życie zwierząt na pozostałości jeziora.

Trzcielińskie Bagno w Wielkopolskim Parku Narodowym

Po wejściu na wieżę ornitologiczną może się wydawać, że Bagno Trzcielińskie jest dużym jeziorem z szuwarami na brzegach, jednak realnie jest to jedynie pozostałość po dawnym akwenie. Obszar bagien zalany jest wodami rzeki Samicy Stęszewskiej, która spływa tutaj z położonego na północnym wschodzie względem bagien Jeziora Tomickiego. Ochroną ścisłą jest tutaj objęta powierzchnia 38,29 ha. Widoczne w oddali lustro wody kiedyś było znacznie większe, lecz z roku na rok zmniejsza się, zarastając. Wśród roślin porastających Bagno Trzcielińskie na uwagę zasługują, np. rogatek sztywny, osoka aloesowata, grążel żółty, grzybień biały, jezierza morska i zamętnica błotna, przy brzegach dominują szuwary trzciny pospolitej.

Ornitologiczny rezerwat przyrody utworzono tutaj już w 1959 roku, w celu ochrony środowiska lęgowego wielu gatunków ptactwa wodnego i błotnego. W 1996 roku nastąpiła zmiana przebiegu granic Wielkopolskiego Parku Narodowego, wtedy to rezerwat wszedł w jego obręb i został przekształcony w obszar ochrony ścisłej.






Wieża obserwacyjna na Bagnie Trzcielińskim

Miłym dla mnie zaskoczeniem wycieczkowym w pobliżu Poznania jest wieża obserwacyjna na Bagnie Trzcielińskim, z której można próbować dostrzec liczne gatunki ptaków wodno-błotnych, wodnych i szponiastych, a także wydry, które występują w tej części Wielkopolskiego Parku Narodowego. Warto zabrać tutaj ze sobą lornetkę, ułatwi ona obserwację ptactwa, które pływa i przelatuje nad powierzchnią dawnego jeziora, mnie udało się jedynie wychwycić gołym okiem łabędzie, lecz nie narzekam, gdyż po drodze wypatrzyłam w lesie różne gatunki kolorowych grzybów, a to mnie zawsze cieszy.

Wieża widokowa na Bagnie Trzcielińskim zbudowana jest z drewna, dostępny jest tutaj jeden zadaszony taras widokowy, na którym ustawiona jest ławeczka i zamontowano tablice informacyjne ze zdjęciami i nazwami ptaków, które możesz stąd wypatrzeć. Najlepiej wybrać się tutaj wiosną lub jesienią, gdy drzewa są pozbawione liści, co rozszerza pole widoku, także w tych porach roku może tu być najwięcej ptactwa, gdyż odpoczywają tutaj wtedy gęsi, kaczki i żurawie. W lecie wieża może być czasowo zamknięta na przełomie czerwca i lipca ze względu na okres lęgowy muchołówki szarej, w tej porze roku zachwyca tutaj bujna zieleń. Poza tym położona niedaleko Poznania wieża ornitologiczna umożliwia obserwację życia czapli, wąsatki, zimorodka, gęgawy, gęsi, perkozów, łyski i wielu innych gatunków wodnych i błotnych. Wypatrzeć stąd można także ptaki szponiaste, takie jaki bieliki, kanie, myszołowy czy jastrzębie.





Jak dojechać do wieży na Bagnie Trzcielińskim?

Najlepiej wybrać się na Bagno Trzcielińskie samochodem, od centrum Poznania oddalone jest ono o około 39 km, kierować się trzeba na Dębiec, następnie A2 w stronę Świecka, zjechać na S5 w stronę Kościana i zjechać na Stęszew. Następnie drogą 306 w stronę Buka i z niej zjechać w prawo na Mirosławki.

Od strony Mirosławki do wieży prowadzi wpierw asfaltowa, a dalej polna droga, na której można się nieco obawiać o zawieszenie samochodu. Po zjechaniu z asfaltu trzeba jechać około 1 km do skrzyżowania, a na nim dalej na wprost – w sezonie mokrym (jak wiosna) ten ostatni odcinek na parking (52.306201, 16.658174) jest mocno dyskusyjny i można obawiać się o zatopienie auta w błocie, lepiej wtedy zrezygnować z dojazdu na parking i zaparkować np. w tej okolicy: 52.304902 16.655595.



Wieża ornitologiczna na Bagnie Trzcielińskim – jak do niej dojść?

Wydawać by się mogło, że wieża ornitologiczna na Bagnie Trzcielińskim jest łatwa do odnalezienia, lecz przy wiosennym błocie, nieco się zdziwiłam, bo nie zauważyłam kierunkowskazu do wieży i wybrałam drogę o gruncie stabilniejszym, to był błąd – poszłam dość daleko w stronę Wielkiej Wsi. Uważnie przyglądaj się oznaczeniom w terenie, niebieski szlak to nie jest Twój przyjaciel, wiedzie w stronę Stęszewa. Jeśli jednak uda Ci się dojechać na wyznaczony parking leśny: 52.306201, 16.658174, to do pokonania pieszo jest zaledwie kilkaset metrów, trzeba pójść dalej na wprost drogą, którą dojeżdża się na parking i po wejściu w las podreptać w lewo – tutaj już na pewno zauważysz wieżę.




Strefa ciszy niedaleko Poznania

Najciekawsze dla mnie na Bagnie Trzcielińskim jest to, że określane jest często jako „strefa ciszy niedaleko Poznania” – chyba to stwierdzenie najlepiej opisuje to miejsce. Prośba o ciszę pojawia się już na tablicy przy parkingu, następnie powtórzona jest przy wieży ornitologicznej. A więc, przed opuszczeniem parkingu zakończ wszelkie rozmowy i wycisz wszelkie urządzenia mobilne. Oczywiście szept jest dozwolony, lecz najlepiej nie odzywać się i kontemplować szum szuwarów, drzew i wychwytywać dźwięki wydawane przez ptaki. Cisza pozwoli zaobserwować więcej, nie spłoszysz zwierząt.




Oz Bukowsko-Mosiński

W pobliżu wieży ornitologicznej znalazłam tablicę informującą, że jestem na zboczu ozu Bukowsko-Mosińskiego, który jest pozostałością polodowcową. Oz w terenie wygląda jak wzgórze, niekiedy wydaje się usypany ludzką ręką, można go nie odróżnić od nasypu kolejowego. Ozy powstały w tunelach we wnętrzu lądolodu, gdzie woda przenosiła i odkładała piaski i żwiry. I teraz ciekawostka – oz Bukowsko-Mosiński jest najdłuższym ozem w Polsce. Fragmentem tego ozu jest miejsce nazwane Szwedzkie Góry w Wielkopolskim Parku Narodowym, czyli Oz Budzyński, gdzie w średniowieczu ulokowano osadę, wykorzystując naturalne walory obronne miejsca, śladem po tym są przekopy w wale.






Wieża widokowa na Bagnie Trzcielińskim – parking, informacje praktyczne

  • Samochód można zaparkować na parkingu leśnym: 52.306201, 16.658174, jest tutaj kosz na śmieci, ławki ze stołem i tablica informacyjna o bagnie. Jeżeli dojazd na parking będzie niemożliwy, to można spróbować zaparkować na chwilę np. w tej okolicy: 52.304902 16.655595.
  • Na Bagnie Trzcielińskim należy zachować ciszę.
  • Jest tutaj zakaz wchodzenia z psem, jest to teren parku narodowego.
  • Wieża ornitologiczna zwykle dostępna jest 24/7, lecz okresowo może być wyłączona z użytku ze względu na okres lęgowy ptaków (w okolicy czerwca/lipca). Możesz sprawdzić komunikaty na stronie, gdzie podawane są informacje o zamknięciu i otwarciu wieży: Wielkopolski Park Narodowy aktualności.
  • Bagno Trzcielińskie położone jest w odległości około 39 km od centrum Poznania, dojedziesz tu samochodem w około 40 minut (o ile nie ugrzęźniesz w korkach).

Bagno Trzcielińskie wieża widokowa – współrzędne GPS: 52.306489, 16.663258

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.