Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach to w miarę nowa atrakcja regionu, otwarta została w lipcu 2023 roku, a spacer po niej można połączyć z wycieczką do Skalnego Miasta i Wąwozu Czarownic. Drewniany chodnik na wysokości kilkunastu metrów nad ziemią wije się wstęgą pośród drzew, są tutaj tablice edukacyjne i niewielkie przeszkody, które mają podnieść poziom adrenaliny.
Nieco ponad kilometrowa ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach dosłownie wije się pomiędzy drzewami, jest tu jeden punkt widokowy, z którego można spojrzeć na Pasmo Brzanki, góra ta uznawana jest za Królową Pogórza Ciężkowickiego. Najwyższy punkt drogi pomiędzy szczytami drzew znajduje się na wysokości 17 albo 22 metrów nad ziemią – źródła co do tego nie są zgodne, aczkolwiek spojrzenie w dół rzeczywiście może tutaj przyprawić o zawrót głowy. Niestety nie ma tutaj wieży widokowej, może sprawiłaby, że odwiedzenie tego miejsca byłoby warte swojej ceny. Cały spacer zajmuje 20-30 minut.
O czym przeczytasz we wpisie:
- Jak dojechać do ścieżki w koronach drzew w Ciężkowicach?
- Przystanki edukacyjne na drodze w koronach drzew w Ciężkowicach
- Przeszkody sprawnościowe na drodze w koronach drzew
- Czy ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach to fajna atrakcja?
- Co jeszcze można robić w okolicy?
- Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach – parking, informacje praktyczne
Jak dojechać do ścieżki w koronach drzew w Ciężkowicach?
Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach znajduje się w niewielkim oddaleniu od centrum miasta. Z rynku najlepiej kierować się ulicą Kościuszki albo ulicą Batorego na ulicę Stawiska i z niej skręcić ostro w lewo pod górę w ulicę Spacerową aż do znaku zakazu wjazdu na ulicę Zakole. Przy skrzyżowaniu ulic Spacerowej i Zakole znajduje się duży parking gminny ze szlabanem, jest on płatny. Stąd dwa kroki do wejścia na ścieżkę.
Przystanki edukacyjne na drodze w koronach drzew w Ciężkowicach
Spacer drogą w koronach drzew w Ciężkowicach urozmaicają przystanki edukacyjne, jest ich 8. Są to tablice, na których jest krótki opis, „ciekawostka” dotycząca przyrody, tutaj mogę zacząć swoje marudzenie, bo to jeden z elementów, który pozostawił u mnie niesmak. Tablica o nagłówku „Geologia” omawia długość ścieżki i jej wysokość nad ziemią, zrozumiałabym tutaj nagłówek „Ukształtowanie terenu”. To mój pierwszy zgrzyt tutaj, dalej jednak tablice mają więcej sensu, podkreślę, że są na nich informacje proste, przeznaczone dla dzieci. Po drodze można pobawić się na dendrofonie, są to kawałki drewna różnych gatunków drzew, uderzanie w nie drewnianym młotkiem wydobywa z nich dźwięk, naprawdę brzmią różnie, lecz ta ciekawostka ustawiona jest zbyt blisko poręczy i po uderzeniu w drewno, uderza ono w barierkę…
Przeszkody sprawnościowe na drodze w koronach drzew
Elementem, który uatrakcyjnia spacer po ścieżce są przeszkody, nazywane przystankami sprawnościowymi, jest ich 6. Można przejść się np. po deseczkach, pod którymi jest siatka, można popatrzeć z pomostu prosto w dół, pod nogi. Są też przeszkody w formie niewielkich pieńków różnej wysokości, po których się przechodzi. Te niewielkie przeszkody sprawnościowe na drodze w koronach drzew w Ciężkowicach powinny spodobać się dzieciom.
Czy ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach to fajna atrakcja?
Napiszę szczerze, dla kogoś, kto nigdy po czymś takim nie chodził, to może być super, lecz ja byłam już na drogach w koronach drzew m.in. w Poznaniu, Bachledka ścieżka w koronach drzew, Leśne Molo w Starym Sączu – dwie z nich są bezpłatne i oferują podobne doznania, więc ciężko mi było tutaj w pełni docenić spacer. Podobało mi się, bo szłam w zimie, więc bielutki, czysty śnieg, pomosty, ośnieżone szczyty drzew robiły na mnie wrażenie, lecz widziałam to już wcześniej i jak dla mnie, miejsce to mogłoby być gdziekolwiek. Na plus, cena w zimie nie jest zaporowa, gdy kupi się bilet łączony i zwiedza także w tym samym dniu Skalne Miasto w Ciężkowicach.
Nie spodobało mi się tutaj jeszcze jedno, że w zimie trasa do powrotu pod pomostem nie była odśnieżona, a ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach jest jednokierunkowa. Dodatkowo, na strzałkę kierunkowej do ścieżki powrotnej jest przekreślony wózek, więc jak to jest z tym przystosowaniem atrakcji dla rodzin z dziećmi i niepełnosprawnych? Drugą drogą powrotną do do punktu startu jest szosa, która nie ma pobocza, nie ma tu też chodnika, jedyny plus, to możliwość obejrzenia po drodze cmentarza nr 141 z I wojny światowej.
Co jeszcze można robić w okolicy?
- Można kupić bilet łączony i zwiedzić za jednym razem Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, Wąwóz Czarownic i Ścieżkę w koronach drzew w Ciężkowicach – dwie pierwsze atrakcje geologiczne bardzo polecam zarówno w zimie, jak i w lecie. Spacer szlakiem między skałami o fantazyjnych kształtach to bardzo przyjemna wycieczka przyrodnicza.
- Rynek w Ciężkowicach – zobaczysz tutaj ciekawy klasycystyczny ratusz, jest parterowy, bez bogatych zdobień. Dookoła rynku w Ciężkowicach warto zwrócić uwagę na domy z podcieniami, czyli te z wysuniętym dachem wspartym na drewnianych kolumnach. Jest tu także ławeczka Paderewskiego. Rynek jest na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
- Cmentarze wojenne – w samym mieście i w okolicy można znaleźć kilka cmentarzy z I wojny światowej: nr 137, 138, 139, 140 i 141. Warto je obejrzeć i poznać historię linii frontu w tym okresie.
- Kościół pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja – wyróżnia się w panoramie miasta, jego ładną wieżę widać z daleka. We wnętrzu znajduje się cudowny obraz Chrystusa Miłosiernego Ecce Homo, podarowany miastu przez papieża Innocentego XI.
- Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach – na ul. 3 Maja 34. Są tutaj eksponaty przyrodnicze zbierane przez 50 lat przez panią Krystynę i pana Włodzimierza. Znajdziesz tu ponad 20 rzadkich gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, w tym gatunki wymarłe.
- Małopolskie Centrum Edukacji Ekologicznej – ul. Parkowa 4, niedaleko od muzeum. Jest tutaj interaktywna wystawa z ciekawostkami. Miejsca nie zwiedzałam, jedynie czytałam o nim opinie, jest to atrakcja głównie dla dzieci, lecz bardzo dobrze oceniana przed dorosłych, którzy także znajdują tutaj coś dla siebie.
- Park zdrojowy im. Zbigniewa Jurkiewicza – miejsce do odwiedzenia w ciepłych miesiącach, jest tu alpinarium i arboretum.
Ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach – parking, informacje praktyczne
- Przy ścieżce w koronach drzew w Ciężkowicach jest duży płatny parking ze szlabanem, płatność wyłącznie kartą w automacie. Na początku 2025 roku pierwsza godzina kosztowała 5 PLN, kolejne 4 PLN i w śnieżny dzień nie pobierano opłaty.
- Wstęp na ścieżkę jest płatny, można kupić bilety łączone ze zwiedzaniem Skamieniałego Miasta i Małopolskiego Centrum Edukacji Ekologicznej (MCEE) są tańsze niż płacenie wstępów osobno. Bilety można kupić w kasach przy ścieżce, wejściu do skamieniałego miasta i MCEE. Bilety w teorii można też kupić online, lecz obecnie na stronie jest dostępny wyłącznie bilet normalny na ścieżkę, nie ma innych opcji: Bilety na ścieżkę w koronach drzew Ciężkowice. Na początku 2025 roku normalny bilet łączony Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach + Ścieżka w koronach drzew kosztował 35 PLN.
- Czas spaceru po ścieżce to około 20-30 minut. Te 30 minut, to jeśli idziesz bardzo powoli, zatrzymujesz się, coś czytasz z tablic i robisz dużo zdjęć. Pewnie można się zmieścić w czasie 15 minut.
- Na ścieżkę nie można zabrać psa.
- Droga w koronach drzew w Ciężkowicach jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych i wózków dla dzieci, lecz jak już wspomniałam wyżej, wygodny powrót po równym to droga asfaltowa bez pobocza.
Ciężkowice Ścieżka w koronach drzew – współrzędne GPS: 49.786333, 21.003348