Bachledowa Dolina – ścieżka w koronach drzew na Słowacji

Bachledowa Dolina – ścieżka w koronach drzew na Słowacji

Spacer wśród drzew, które wyrastają z ziemi kilkanaście metrów poniżej naszych stóp jest niecodziennym przeżyciem. Popularne wieże widokowe umożliwiają spojrzenie na świat z góry, lecz nie sprawiają, że poczujesz się jak Guliwer w krainie Liliputów. Tuż za granicą Polski możesz przechadzać się na wysokości czubków świerków. Tym razem wyprawa na Słowację – Chodník korunami stromov, czyli Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka.


Bachledowa Dolina znajduje się na styku dwóch parków narodowych – Pienińskiego i Tatrzańskiego. Jej malownicze położenie wykorzystano w celach komercyjnych tworząc tutaj stoki narciarskie i bazę wypadową w okoliczne góry. Największą atrakcją jest położona na szczycie Spiskiej Magury Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka połączona z wieżą widokową. Dostać się tutaj możesz kolejką gondolową lub szlakiem pieszym od strony Ždiaru, lecz jeśli wybierzesz inne kierunki, jak Mała Frankova lub Jezersko, również odnajdziesz drogę do atrakcji.
Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka na Słowacji

Położony na wysokości kilkunastu metrów nad ziemią podest zbudowany został na szczycie Spiskiej Magury. Położenie grzbietu na granicy Tatrzańskiego i Pienińskiego Parku Narodowego sprawia, że można stąd podziwiać zarówno Tatry, jak i Pieniny, zobaczysz również Zamagurze. Spacerując drogą w koronach drzew Bachledka łatwo odnaleźć się w topografii terenu, gdyż na deskach podłogi i barierkach umieszczono oznaczenia miejsc, np. Babia Góra, Giewont, Zamek Niedzica.

Konstrukcja stworzona została z drewna i stali, na barierkach można wypatrzeć poprowadzone światełka, które są włączane nocą – tworzy to magiczny klimat. W najwyższym punkcie spaceruje się aż 24 metry nad ziemią! Patrzenie na drzewa, których czubki znajdują się tuż przed naszymi oczami jest ciekawym przeżyciem, szyszki wydają się być na wyciągnięcie ręki. Droga w koronach drzew Bachledka ma 603 metry długości, lecz jeśli doda się do tego pochylnię wieży widokowej, to do przejścia jest ponad 1 km, dokładnie 1234 metry.Bachledka Wieża widokowa

Ścieżka w koronach drzew w Bachledowej Dolinie kończy się na wieży widokowej, na którą wchodzi się „ślimakową‘ pochylnią. Platforma szczytowa znajduje się na wysokości 32. metrów nad ziemią, można tutaj odpocząć na jednej z kilku ławek. Środek podestu jest wielką dziurą, w której rozpięto siatkę – można po niej chodzić. Atrakcja pozwala zawalczyć ze swoimi lękami – po długich przygotowaniach i trzymaniu się ławki, wreszcie udało mi się przejść przez środek. O dziwo, jeśli nie patrzy się w dół, nie jest to aż tak straszne jak się początkowo wydaje. A jeżeli spodoba Ci się ten rodzaj adrenalinki, to polecam Leśne Molo w Starym Sączu, w którego konstrukcji również zastosowano siatkę, lecz z mniejszymi oczkami, więc chodzenie jest prostsze.


Ścieżka w koronach drzew na Słowacji – dodatkowe atrakcje

Droga w koronach drzew w Bachledowej Dolinie, mimo że jest atrakcją samą w sobie, to stworzono na niej dodatkowo:

 • przystanki sprawnościowe – można przejść się czymś na kształt wiszących mostków/belek,
 • zabawy edukacyjne dla dzieci,
 • tablice edukacyjne,
 • sieć adrenalinową na wieży, o której wspomniałam już wyżej,
 • zjeżdżalnię z wieży widokowej, jej długość to 67 metrów, jest dodatkowo płatna.


Droga w koronach drzew – pamiątki i restauracja

Spacer drogą w koronach drzew Bachledka kończy się w sklepiku z pamiątkami, który znajduje się w części restauracyjno-hotelowej. Zbudowany u podstawy wieży widokowej budynek przypomina schron. Jest to przykład nowoczesnej architektury, w której główne skrzypce grają beton, drewno, czarne wykończenie. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz konstrukcja jest przyjemna dla oka. Mnie zachwyciła ściana z drewnianych lameli, która tworzy wielką górską panoramę.

Budynek skryty jest pod ziemią, poza restauracją, sklepikiem i toaletami, mieszczą się tutaj luksusowe apartamenty.Bachledowa Dolina Ścieżka w koronach drzew – parking, trasa, informacje praktyczne:

 • Ceny i godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na stronie Ścieżki w koronie drzew na Słowacji.
 • Parkingi zlokalizowane są w Bachledowej Dolinie (miejscowość Ždiar) przy stacji dolnej kolejki gondolowej: 49.27244, 20.31029
 • Na szczyt Spiskiej Magury można wjechać odpłatnie kolejką gondolową od strony Bachledowej Doliny.
 • Szlaki piesze – spacerem z parkingu w Dolinie Bachledowej 0:45 h lub z parkingu z Małej Frankowej 0:45 h.
 • Bilety na drogę w koronach drzew w Bachledowej Dolinie można kupić przy stacji kolejki gondolowej lub w kasie bezpośrednio przy wejściu na ścieżkę.
 • Droga w koronach drzew w Bachledowej Dolinie i wieża widokowa są dostosowane dla wózków dziecięcych i wózków dla niepełnosprawnych.

Współrzędne Ścieżki w koronach drzew w Bachledowej Dolinie: 49.28533, 20.31380

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku oraz TikToku, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.