Stary Sącz to zabytkowe miasto, które ściśle związane jest z historią św. Kingi i ufundowanym przez nią tutaj klasztorem. Jednak nie jest to obecnie największa atrakcja miasteczka. Kilka kroków od zabytkowej zabudowy, po zejściu z Rynku ulicą Królowej Jadwigi można wdrapać się na Miejską Górę, na której zbudowano oryginalny punkt widokowy, do którego prowadzi droga koronami drzew.
Ścieżka w koronach drzew, czyli Leśne Molo w Starym Sączu, stary punkt widokowy i ścieżka przyrodnicza „Szlak płazów” ulokowane są na Miejskiej Górze, która wznosi się na zachód od zabytkowej zabudowy miasteczka. Atrakcje zlokalizowane są blisko siebie, na ich zwiedzenie z porządnym obfotografowaniem i powrotem na Rynek warto zarezerwować około godzinę.
O czym przeczytasz we wpisie:
- Ścieżka w koronach drzew w Starym Sączu
- Leśne Molo w Starym Sączu – platforma widokowa
- Ścieżka przyrodnicza „Szlak płazów” – szklane kule w Starym Sączu
- Punkt widokowy na Miejskiej Górze w Starym Sączu
- Uroczysko Miejska Góra w Starym Sączu
- Ile czasu zajmuje wycieczka na Leśne Molo w Starym Sączu?
- Leśne Molo w Starym Sączu – parking, cena, informacje praktyczne
Ścieżka w koronach drzew w Starym Sączu
Atrakcję otwarto w 2021 roku i poza walorami widokowymi, robi niesamowite wrażenie także pod względem architektonicznym. Początkowy fragment to długa kładka osadzona na drewnianych palach, które w dalszej części zostały zastąpione solidną metalową konstrukcją. Na końcu efekt „wow” pogłębiają kręte schody prowadzące na dół. To jednak nie wszystko co można tu zobaczyć!
Z konstrukcyjnych zachwytów wrażenie robi także stalowy tunel umieszczony na wysokości, który jest świetnym tłem do zdjęć. Kilkumetrowej długości zabudowa jest jak brama prowadząca do „interaktywnej” części ścieżki w koronach drzew w Starym Sączu, mianowicie do rozpiętej na wysokości siatki, po której można spacerować. W dalszej części trasy jest jeszcze przewieszony mostek. To nie wszystko, co może spodobać się łowcom adrenaliny – tuż przed wejściem na taras widokowy kończący spacer jest przełączka ze szkła, po której w deszczowe dni wypadałoby ostrożnie stąpać, aby nie wywinąć poślizgowego orła.
Leśne Molo w Starym Sączu – platforma widokowa
Wznoszące się wysoko ponad ziemię molo spacerowe pozwala obserwować drzewa z perspektywy, która zwykle nie jest dostępna bez użycia drona. Można przyjrzeć się koronom iglaków i buków, zobaczyć jak poruszają się pnie od podmuchów wiatru. Jest to niesamowity widok, jednak to nie on przyciąga do tego miejsca – kluczowym punktem wycieczki jest ulokowana na końcu platforma widokowa.
Panorama z Leśnego Mola w Starym Sączu została opisana dla zwiedzających, wymieniono tu także kolejne atrakcje okolicy, jak enklawa przyrodnicza Bobrowisko i platforma widokowa Ślimak w Woli Kroguleckiej, której stąd nie widać. W dole zobaczysz zabudowania starosądeckie, kotlinę sądecką oraz szczyty Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego.
Ścieżka przyrodnicza „Szlak płazów” w Starym Sączu
Po wdrapaniu się stromym podejściem na Miejską Górę rzucają się w oczy futurystyczne „igloo” zbudowane ze stali i chyba poliwęglanu. Przezroczyste Krople Rosy kryją w swoim wnętrzu cylindry prezentujące etapy rozwoju kumaka górskiego. 7 kul pokazuje jak rozwija się kumak – od złożonego skrzeku, poprzez kijankę, aż po dorosłego osobnika. Dioramy zaskakują szczegółowością, wydaje się, że zatopiono w żywicy żywe organizmy.
Niestety część cylindrów pękła i ekspozycja niszczeje. Niektóre mają pokaźnych rozmiarów dziury, więc jeśli chcesz zobaczyć cykl rozwojowy w pełni, może to być ostatnia szansa.
Aktualizacja z marca 2024 roku – niestety w kulach pozostały już dwa całe cylindry, zaś w pozostałych kulach można obejrzeć wyłącznie betonowy słupek, na którym niegdyś stał „szklany słój”.
Punkt widokowy na Miejskiej Górze w Starym Sączu
Nim wybudowano ścieżkę koronami drzew, w Starym Sączu funkcjonował na Miejskiej Górze inny punkt widokowy – jest on nadal dostępny. Niewielka drewniana platforma zlokalizowana jest na prawo od stromej drogi prowadzącej na wzniesienie, tuż przed „szczytem” widoczne jest ogrodzenie, wzdłuż niego wiedzie ścieżka, przy której widać taras widokowy (trasa jest lepiej widoczna podczas zejścia z góry). Punkt oznaczony jest także na tablicach informacyjnych o Uroczysku Miejska Góra.
Uroczysko Miejska Góra w Starym Sączu
Miejska Góra posiada kilka szczytów, najwyższy z nich nazywany jest „drugim rondem” i wznosi się na wysokość 420 m n.p.m., to na nim wchodzi się na Leśne Molo. Uroczysko porastają głównie drzewa iglaste, takie jak jodły, sosny i modrzewie europejskie. Można jednak wypatrzeć wśród nich także gatunki liściaste: klon jawor, dąb szypułkowy, buk pospolity i wiąz górski.
Poza współczesnymi atrakcjami Miejskiej Góry, można tu zobaczyć stalowy krzyż pamiątkowy, nieopodal startu ścieżki przyrodniczej „Szlak płazów”, pozostałości skoczni narciarskiej i cmentarz choleryczny. Ponadto poprowadzono tu ścieżki biegowo-rowerowe, które opisane są na tablicach informacyjnych udostępnionych przy drogach na górze.
Ile czasu zajmuje wycieczka na Leśne Molo w Starym Sączu?
Spacer z sądeckiego Rynku do podnóża wzniesienia zajmuje 5 minut, pokonanie stromego podejścia betonową drogą technologiczną zajmuje kolejne 5 minut, szlak płazów to dodatkowe 20 minut, a przejście Leśnego Mola z korzystaniem z atrakcji to około 10 minut. Powrót do Rynku (wraz zaliczeniem starego punktu widokowego) to 30 minut. Podsumowując, na całą trasę na Miejską Górę i z powrotem zarezerwować trzeba około 1 godzinę.
Leśne Molo w Starym Sączu – parking, cena, informacje praktyczne
- Leśne Molo znajduje się na Miejskiej Górze w Starym Sączu, prowadzi do niego ścieżka przyrodnicza „Szlak płazów”.
- Ścieżka przyrodnicza „Szlak płazów” w Starym Sączu przedstawia cykl rozwojowy kumaka górskiego – w marcu 2024 roku pozostały jedynie dwa cylindry pokazujące rozwój płaza.
- Ścieżka w koronach drzew w Starym Sączu – Leśne Molo i ścieżka przyrodnicza są bezpłatne i czynne 24/7.
- Na Miejskiej Górze znajduje się także stara platforma widokowa ulokowana po prawej stronie podejścia (patrząc od miasta), poniżej ogrodzenia budynku wznoszącego się tuż przed lasem.
- Najbliższy parking dla Leśnego Molo w Starym Sączu znajduje się na ulicy Żwirki i Wigury. Można także zostawić samochód na Rynku w Starym Sączu i podejść ulicą Królowej Jadwigi, to jedynie 5 minut do podnóża Miejskiej Góry. W weekendy parking na Rynku jest bezpłatny.
Współrzędne Leśnego Molo w Starym Sączu: 49.55759, 20.62518