Platforma widokowa Ślimak w Woli Kroguleckiej – panorama Beskidów

Platforma widokowa Ślimak w Woli Kroguleckiej – panorama Beskidów

Dolina Popradu oferuje całkiem ładne widoki na okoliczne góry, ma tutaj swój start wiele szlaków prowadzących na szczyty Beskidu Sądeckiego. Przy jednym z nich, prowadzącym z Barcic na Podmakowicę powstała platforma widokowa Ślimak w Woli Kroguleckiej. Można stąd zobaczyć dolinę Popradu i okoliczne górki, miejsce szybko stało się lokalną atrakcją turystyczną, może nawet bardziej popularną niż zamek w Rytrze!


Platforma widokowa Ślimak w Woli Kroguleckiej zbudowana została na stoku wzgórza Dzielnica (ok .550 m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim, które wnosi się nad doliną Popradu. Prowadzi na nie droga z Barcic, którą przebiega niebieski szlak na Podmakowicę. Pokonanie pieszo trasy spod kościoła w Barcicach do punktu widokowego zajmuje około 1 godzinę, samochodem to tylko 5 minut, lecz podjazd jest miejscami bardzo stromy i jest to raczej droga dla jednego auta – w zimie mogą być konieczne łańcuchy.

Łatwy dostęp do Ślimaka sprawił, że jest to bardzo popularne miejsce i przy pięknej pogodzie, w weekend może być tutaj problem z zaparkowaniem samochodu.


Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej

Punkt widokowy Ślimak stał się docenianą atrakcją turystyczną Ziemi Sądeckiej nie tylko ze względu na położenie w miejscu niezwykle uroczym widokowo, to również ciekawostka architektoniczna. Oryginalna, spiralna forma platformy w Woli Kroguleckiej to projekt Wojciecha Świątka z Limanowej. Nie ma tu ani jednego schodka, droga płynnie sprowadza ze szczytu wzgórza na ścieżkę poniżej.

W punkcie widokowym dostępna jest zadaszona altana z miejscem na rozpalenie ogniska, nad którym przewieszony jest ruszt (niestety pogięty, lecz nadal zdatny do użytku). Posadowiono tu także kilka ławek i stworzono niewielki plac zabaw dla dzieci. Nawet przy niesprzyjającej pogodzie platforma Ślimak wraz z najbliższym otoczeniem robi pozytywne wrażenie.Panorama z platformy widokowej w Woli Kroguleckiej

Na barierce platformy widokowej umieszczono opis panoramy, którą można stąd podziwiać – mi udało się zobaczyć głównie chmury, a nie góry, lecz życzę Ci więcej szczęścia. Widoczne stąd jest pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, szczyty Gorców: Lubań, Kiczora, Przysłop i Gorc; Beskid Wyspowy, a nawet jeden szczyt w Pogórzu Rożnowskim.
Platforma widokowa Wola Krogulecka – dojazd, parking, informacje praktyczne:

 • Z Barcic prowadzi droga w górę, którą można podjechać na bezpłatny parking, z którego już tylko 300 metrów do punktu widokowego w Woli Kroguleckiej.
 • W tygodniu można podjechać na parking pod samym Ślimakiem w Woli Kroguleckiej, w weekendy i dni świąteczne obowiązuje zakaz wjazdu na prowadzącą tu drogę.
 • Platforma widokowa Wola Krogulecka jest bezpłatna, dostępna 24/7.
 • Przy parkingu przebiega niebieski szlak Barcice – Podmakowica – Makowica – Zadnie Góry. Z Podmakowicy można przejść żółtym szlakiem do czerwonego szlaku prowadzącego do schroniska Cyrla.

Wola Krogulecka – atrakcje w najbliższej okolicy:

 • Zamek w Rytrze, który został w ostatnich latach odbudowany.
 • Schronisko Cyrla w Beskidzie Sądeckim.
 • Schron bojowy na górze Połom na północny-zachód od Rytra.
 • Ścieżka w koronach drzew, czyli Leśne Molo w Starym Sączu i ścieżka przyrodnicza „Szlakiem płazów” – „szklane” kopuły tzw. krople rosy, w których przedstawiono cykl rozwojowy kumaka górskiego.
 • Zabytkowa zabudowa Starego Sącza z klasztorem klarysek ufundowanym przez św. Kingę.
 • Cmentarz wojenny nr 347 z I wojny światowej w Barcicach Górnych.
 • Rynek w Piwnicznej-Zdroju i pijalnia przy odwiercie Piwniczanka, w pobliżu Pijalnia Artystyczna.

Platforma widokowa Ślimak w Woli Kroguleckiej współrzędne: 49.50740, 20.67230

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku oraz TikToku, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.