Sądecka podróż w czasy minione – Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu i Sądecki Park Etnograficzny

Sądecka podróż w czasy minione – Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu i Sądecki Park Etnograficzny

Zabytkowe małopolskie miasteczka z rynkami, na których życie wydaje się płynąć w zwolnionym tempie, przyciągają coraz więcej turystów. Taki klimat ma także współczesne Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu, które przedstawia typową dla Galicji zabudowę i pokazuje zawody, o których świat zdał się zapomnieć. To część Sądeckiego Parku Etnograficznego, który jest największym skansenem regionalnym w Małopolsce. Koniecznie dodaj to miejsce do swojej wycieczkowej listy 'must see'!


W Nowym Sączu jest miejsce, w którym zdaje się, że czas się zatrzymał. Znajdziesz tu rekonstrukcje budynków z obszaru sądecczyzny, który znajdował się w obrębie historycznej Galicji. Wokół rynku Miasteczka Galicyjskiego stoją obok siebie domy charakterystyczne dla Ciężkowic, Lipnicy Murowanej, Krościenka nad Dunajcem czy Zakliczyna – nigdzie indziej nie uda Ci się w kilka minut zobaczyć tak zróżnicowanej zabudowy, dlatego właśnie polecam się tutaj zatrzymać.

Dodatkowo! Jest tu skansen i ścieżka przyrodnicza, można też przenocować i zjeść obiad. A jeśli starczy czasu, to jeszcze zajrzeć do centrum Nowego Sącza, aby obejrzeć rynek z pięknym ratuszem i ruiny zamku.

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Jeśli lubisz małomiasteczkowy klimat, urocze drewniane domki i chcesz przenieść się do minionych czasów, to koniecznie obejrzyj Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. Znajduje się ono tuż przy drodze krajowej nr 28, która prowadzi do Grybowa i dalej aż do wschodniej granicy Polski.

Zobaczysz tutaj budynki, w których odtworzono wygląd wnętrz działalności popularnych na przełomie XIX i XX w., a także dwór, karczmę i ratusz z wysoką wieżą górującą nad rynkiem. Dostępne są tutaj wnętrza apteki, krawca, garncarza, salonu fryzjerskiego, szewca, zegarmistrza, a także zakładu fotograficznego, sklepu kolonialnego i żandarmerii. Jest tu również starodawna poczta.

Urocze zabudowania okalają rynek, którego głównym punktem jest ratusz z wysoką wieżą zegarową. Budynek powstał na podstawie niezrealizowanego wcześniej projektu budowy ratusza w Starym Sączu, w którym warto zwiedzić Leśne Molo na Miejskiej Górze – genialna atrakcja, polecam.

Ostatnim obiektem, o którym wspomnę, jest restauracja w Miasteczku Galicyjskim. Udało mi się kiedyś zjeść w niej obiad, lecz było to w 2014 roku, więc nie polecę jej obecnie, gdyż nie wiem, jaki teraz jest tam standard. Jest to rekonstrukcja żydowskiej karczmy z Orawki, która uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej. Oryginalny budynek z XVIII wieku stał niegdyś przy trakcie do Wiednia.

Miasteczko Galicyjskie widziane zza potoku w 2014 roku
Miasteczko Galicyjskie widziane zza potoku w 2024 roku




Sądecki Park Etnograficzny

Po obejrzeniu Miasteczka Galicyjskiego można zwiedzić jeszcze Sądecki Park Etnograficzny, który jest największym skansenem regionalnym w Małopolsce. Zajmuje on powierzchnię niemalże 20 ha. Można tutaj znaleźć wiele charakterystycznych dla regionu budynków, wśród których wyróżniają się dwór szlachecki z Rdzawy i drewniane świątynie: kościół z Łososiny Dolnej, kościół ewangelicki ze Stadeł, cerkiew św. Dymitra z Czarnego.

Sądecki Park Etnograficzny podzielony jest na kilka sektorów, w których pokazana jest zabudowa charakterystyczna dla lokalnych grup etnograficznych: Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich oraz dla grup etnicznych: Cyganów, Łemków i Niemców. Mnie zaciekawiła ostatnia grupa, której odtworzone miejsce życia wyróżnia się na tle prezentowanej tu zabudowy.


Sektor Kolonistów Józefińskich w skansenie w Nowym Sączu

Zabudowania charakterystyczne dla niemieckich kolonistów z Gołkowic Dolnych można znaleźć tuż obok Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu, wystarczy przejść przez mostek nad potokiem Łubinka. Tzw. Niemcy Galicyjscy zostali sprowadzeni do Galicji przez cesarza Józefa II w latach 1781-1786 stąd właśnie wziął swoją nazwę Sektor Kolonistów Józefińskich. Nowym osadnikom przydzielano ziemie, które pochodziły z konfiskaty dóbr klasztornych i dawnych dóbr królewskich. Przez kolejne stulecia wielu przybyszów uległo polonizacji.

W Sądeckim Parku Etnograficznym zrekonstruowano trzy murowane zagrody z przełomu XVIII i XIX wieku. Domy zbudowane są kalenicą do drogi, połączone murem, w którym są bramy i furtki na podwórze każdego z gospodarstw. Po lewej od bramy zagrodę zamyka spichlerz przylegający do kolejnego domu.

W tej części można podziwiać piękny, drewniany kościół, który przeniesiono tutaj ze Świniarska, lecz pierwotnie wybudowany został w 1809 roku w Stadłach.


Mostek nad potokiem Łubinka łączący Sądecki Park Etnograficzny i Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Ścieżka przyrodnicza Las Falkowski Ścieżka Dzika

Zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu można połączyć ze spacerem po lesie, tuż obok skansenu poprowadzona jest ścieżka przyrodnicza Las Falkowski Ścieżka Dzika

Las Falkowski położony jest na niewysokim grzbiecie zbudowanym z gruboławicowych piaskowców i łupków. Ścieżka Dzika poprowadzona jest przez rozległe osuwisko, w którym można obserwować okresowe oczka wodne i młaki. Na trasie ustawiono tablice informacyjne i edukacyjne, jest tu także wiata. Do przejścia jest ok. 1,5 km.


Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu – parking, godziny otwarcia, informacje praktyczne

  • Przed wejściem do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu jest duży bezpłatny parking.
  • Wstęp do Miasteczka Galicyjskiego bez zwiedzania wnętrz jest bezpłatny.
  • Wstęp do Miasteczka Galicyjskiego ze zwiedzaniem wnętrz i do Sądeckiego Parku Etnograficznego jest płatny. Jednakże w soboty wnętrza Miasteczka Galicyjskiego są dostępne bezpłatnie, a we wtorki można bezpłatnie zwiedzić Sądecki Park Etnograficzny. Aktualne ceny biletów możesz sprawdzić tutaj: Miasteczko Galicyjskie cena i Sądecki Park Etnograficzny cennik.
  • W sezonie letnim (1.05.-15.10.) Miasteczko Galicyjskie i Sądecki Park Etnograficzny są czynne od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-18:00. W sezonie zimowym (16.10.-30.04.) w godz. 9:00-16:00 - w tym okresie wnętrza parku etnograficznego są niedostępne do zwiedzania. Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem. Na stronie skansenu możesz sprawdzić aktualne godziny i dni: Godziny otwarcia Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu.
  • Ścieżka przyrodnicza Las Falkowski Ścieżka Dzika rozpoczyna się przy kaplicy pw. Św. Antoniego w Falkowej, lecz można na nią wejść także od strony Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Długość ścieżki wynosi 1,5 km.

Nowy Sącz Miasteczko Galicyjskie – współrzędne GPS: 49.621123, 20.740032

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.