Kratery meteorytów w Polsce – Rezerwat „Meteoryt Morasko”

Kratery meteorytów w Polsce – Rezerwat „Meteoryt Morasko”

Podróżując na północ od centrum Poznania, można odnaleźć najwyższe wzniesienie tego miasta, czyli górę Moraską, której zawrotna wysokość wynosi aż 154 m n.p.m. Na jej zboczu znajduje się atrakcja turystyczna na skalę światową, czyli kratery meteorytów, które spadły tutaj 5 tysięcy lat temu.

Kratery meteorytów w Polsce to zjawisko tak rzadkie, że można je obejrzeć jedynie w Morasku koło Poznania, dlatego utworzono tutaj rezerwat. Widoczne jest tu 7 kraterów, z których największy ma średnicę 100 metrów i głębokość 13 metrów – łatwo go zlokalizować, gdyż jest najbardziej malowniczy. Dno niecki wypełnia woda, którą w lecie porasta rzęsa. Przy wytyczonej ścieżce wyraźnie widać jeszcze dwie wielkie dziury w ziemi, ustawione są przy nich tablice informacyjne.


Rezerwat „Meteoryt Morasko” – ścieżka dydaktyczna

W rezerwacie „Meteoryt Morasko” koło Poznania wytyczona jest oznaczona żółtym szlakiem ścieżka, której przejście zajmuje około 20 minut – start i koniec przy parkingu utworzonym dla tej atrakcji. Początek trasy zdobi wielki głaz, na którym wyryta jest inskrypcja upamiętniająca Franciszka Jaśkowiaka (1903-83), krajoznawcę i działacza ochrony przyrody. Okazało się, że ten pan jest współautorem przewodnika po Wielkopolsce, z którego korzystam. Obok umieszczono tablicę informacyjną z opisem trasy.

Ścieżka wije się pośród drzew, po opadach deszczu początek jest nieco błotnisty, więc wodoodporne buty z cholewką będą dobrym wyborem na wycieczkę do meteorytów. Obejrzeć można trzy kratery.

Bardzo szybko dochodzi się do pierwszej niecki, przy której ustawiona jest tablica opisująca powstawanie kraterów. Kolejne przystanki przedstawiają florę i faunę rezerwatu, układ słoneczny i pokazują gdzie na Ziemi ulokowane są inne rozpoznane kratery meteorytowe.

Po obejrzeniu kraterów meteorytów w Morasku można rozszerzyć wycieczkę o kolejne punkty. Żółty szlak wiedzie dalej, przechodzi przez górę Morasko, można z niego zboczyć i udać się na torfowisko przy jeziorku Zimna Woda. Jeśli jednak pójdziesz do końca za żółtymi oznaczeniami, to dotrzesz do ulicy Sobieskiego w Poznaniu, niestety szlak nie tworzy pętli.


Kiedy odkryto pierwszy meteoryt w Morasku?

Wojna to czas największych odkryć. Historia o meteorytach na górze Moraskiej rozpoczyna się 12 listopada 1914 roku. Sierżant Franz Cobliner kieruje pracami przy okopach na jednym ze stoków. Nagle na głębokości 0,5 m kopacze odnajdują wielką bryłę żelaza, po zważeniu okazało się, że jej masa to aż 77,5 kg. Franz od razu domyślił się, że to meteoryt. Swoje znalezisko przekazał do Muzeum Wielkopolskiego. Jednak nie był to największy polski meteoryt, lecz o tym później.


Rezerwat z kraterami meteorytowymi

Rezerwat „Meteoryt Morasko” koło Poznania utworzono w 24 maja 1976 roku w celu ochrony miejsca upadku kosmicznych skał. Zajmuje on powierzchnię 54,28 ha, dodatkowo wokoło ustanowiono otulinę o powierzchni 101,66 ha – poszukiwanie odłamków w tej strefie jest zakazane, lecz nieco dalej nadal odnajdowane są mniejsze i większe fragmenty. Kawałki meteorytów z Moraska można obejrzeć w wielu muzeach w Polsce, m.in. Muzeum Ziemi na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznianiu lub w Muzeum Geologicznym PAN w Krakowie.


Meteoryty spod Poznania

Świadectwem kosmicznej katastrofy koło Poznania są nie tylko kratery Morasko, jak już wyżej wspomniałam, najważniejszym wskaźnikiem są odnajdowane tu meteoryty. Pierwszy waży tylko 77,5 kg, inny okaz, który wydawał się ogromny, waży 161 kg, lecz wielkiego odkrycia dokonano 31 października 2012 roku. Wydobyto okaz, który wraz ze zwietrzeliną ważył około 300 kg. Po oczyszczeniu jego waga zmalała do 261 kg, nazwano go Kruszynka. Jednak to nadal nie największy polski meteoryt! W 2017 roku, poza terenem rezerwatu znaleziono meteoryt o wadze 271 kg, znajduje się on w prywatnej kolekcji.

Kilka ciekawostek o Morasku:

  • Znaleziono tu największe meteoryty w Polsce.
  • To jedyne miejsce w Polsce, w którym zobaczyć można kratery meteorytowe.
  • Góra Moraska jest najwyższym wzniesieniem Poznania, jest kulminacją moreny czołowej, która powstała w czasie ostatniego zlodowacenia.
  • Poza granicami rezerwatu nadal znajdowane są meteoryty.
  • Ulica Meteorytowa poprowadzona jest zabytkową aleją drzew, jest ona pomnikiem przyrody.

Meteoryty Morasko – parking, czas przejścia, szlak:

  • Parking Meteoryt Morasko mieści się przy ulicy Moraskiej.
  • Z parkingu trzeba przejść przez ulicę Moraską, następnie podążyć żółtym szlakiem.
  • Przy szlaku ustawione są tablice informacyjne o meteorytach, kosmosie oraz florze i faunie Rezerwatu „Meteoryt Morasko”.
  • Czas przejścia trasy zajmuje co najmniej 20 minut.

Współrzędne: 52.48804, 16.89735

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.