Externsteine – niemieckie skalne miasto położone nad jeziorem

Externsteine – niemieckie skalne miasto położone nad jeziorem

Las Teutoburski to przyjemne miejsce na weekendowy wypad. Wytyczono tutaj wiele szlaków, które umożliwiają odetchnięcie po tygodniu spędzonym w biurze. Jedną z atrakcji, która przyciąga turystów, są skalne wieże o nazwie Externsteine. Miejsce robi wrażenie i naprawdę warto tutaj dotrzeć.

Najbliższe duże miasto to Detmold, można z niego dotrzeć do Externsteine w około 20 minut, zostawić samochód na parkingu i rozpocząć spacer do skał. Trasa prowadzi asfaltem przez fragment lasu, kolarze są proszeni o zejście z roweru i prowadzenie go. Po chwili widok otwiera się na łąkę, nad którą górują skały.


Skalne miasto w Niemczech

Externsteine to potężny kompleks wież piaskowcowych, w których wykute są groty i schody. Na szczytach ostańców ulokowane są tarasy widokowe, można przejść przerzuconą między skałami kładką, aby podziwiać okolicę z góry. U podnóża rozlewa się jeziorko, które utworzono w 1836 roku. Przez pewien czas było zniszczone, lecz odnowiono je po II wojnie światowej, dzięki czemu, można zrobić urocze zdjęcia skał wynurzających się z wody.


Jak powstało Externsteine?

Wydawać by się mogło, że Externsteine zostało stworzone przez ludzi, tak jak Stonehenge, lecz są to naturalne wychodnie piaskowcowe. W wyniku procesów tektonicznych poziome warstwy skalne zostały postawione do pionu, dlatego po stronie północno-wschodniej kamienie są starsze, niż te na południowo-zachodnim froncie.

Obecność bajecznych form pośrodku lasu to zasługa materiału budującego skały. Odporny na wietrzenie piaskowiec Osning pozostał na swoim miejscu, otaczające go zaś miękkie warstwy znikły w wyniku tysięcy lat erozji.

Poszczególne skały wchodzące w skład kompleksu zostały przez badaczy ponumerowane, aby ułatwić pracę archeologom. Niektóre z nich mają nazwy odwołujące się do charakterystycznych cech: Grottenfels (skalna grota), Turmfels (wieża skalna), Treppenfels (schody), Wackelsteinfelsen (chwiejna skała).


Tajemnice Externsteine

Wysokie skały skrywają wiele tajemnic, niektóre z nich kryją się w wydrążonych skalnych grotach.

Miejsce kultu

Externsteine wykorzystywane było jako miejsce kultu, na pewno chrześcijańskiego, o czym świadczy płaskorzeźba przedstawiająca zdjęcie Chrystusa z krzyża. W grotach znajduje się jeszcze jeden relief, który jest interpretowany jako przedstawienie św. Piotra.

Ciekawostką jest tu wykuta w skale nisza z kamiennym sarkofagiem, którą znajdziesz obok stawu, pod boczną komorą. Rodzaj takiego grobu nazywany jest Arcosolium, od łacińskich słów arcus - łuk + solium - miejsce wywyższone. Groby w formie niszy z łukowatym obramowaniem pochodzą z okresu wczesnego chrześcijaństwa. Jednak nie wiadomo czy jest to oryginalne miejsce pochówku, czy próba stworzenia czegoś na wzór grobu pańskiego, do którego przybywali pielgrzymi.

Taras ulokowany na szczycie najwyższej ze skał był niegdyś zadaszoną świątynią. Dostać się do niej można pokonując wykute w skale schody, następnie przechodząc przez przewieszony na wysokości mostek. Znajdziesz tu ołtarz i okrągłe okienko, które stało się zaczątkiem teorii o Externsteine jako obserwatorium astronomicznym.


Malownicze ruiny

W XIII wieku ród Lippe przejął teren od opactwa. Około 1660 roku Herman Adolf, hrabia Lippe, dobudował do skał „fortecę” składającą się z dwóch okrągłych wież i murów. Jednak nie miała ona obronnego przeznaczenia, była jedynie ozdobą. To prawdopodobnie z tego okresu pochodzą płaskorzeźby z herbami rodu Lippe, które można znaleźć na jednym z ostańców. W 1810 roku resztki zabudowań rozebrano, przywracając skałom ich pierwotny wygląd.


Tramwaj między skałami Externsteine

Rewolucja przemysłowa nie ominęła Externsteine. Pomiędzy skałami wytyczono drogę, którą poprowadzono tory. W latach 1912-1953 kursował tędy tramwaj, który miał przystanek u podnóża ostańców. W 1926 roku objęto teren ochroną, w wyniku czego postanowiono przesunąć drogę biegnącą między ostańcami i zlikwidować zabudowania, które zaburzały krajobraz.


Okres II wojny światowej w Externsteine

W czasach nazistowskich Externsteine cieszyło się szczególnym zainteresowaniem. Utworzono nawet fundację, która miała tu szukać germańskich korzeni. Prowadzono w tym czasie rozległe wykopaliska archeologiczne. To właśnie wtedy osuszono jezioro.


Potężne skały wyrastające z ziemi przypominają skalne miasto. Są tutaj okienka, groty, schody, tarasy i mostek na wysokości. Badacze nie wiedzą co tak naprawdę działo się tutaj na przestrzeni wieków, więc możesz uruchomić wyobraźnię i napisać swoją historię. Przyjemnego zwiedzania!

Informacje praktyczne o Externsteine:

Współrzędne Externsteine: 51.86901, 8.91754

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.