Urocze domki, kolorowe kamieniczki, zabytkowy układ zabudowy – niewielkie miejscowości potrafią zaskakiwać nie tylko w Polsce. Tym razem pokażę Ci niemieckie Eldagsen, które jest obecnie dzielnicą Springe w Dolnej Saksonii, lecz jeszcze w połowie XX wieku było osobnym miastem. Położone jest zaledwie 30 km od Hanoweru, to świetne miejsce na wycieczkę, koniecznie tutaj zajrzyj!
Dawne miasteczko Eldagsen to miejsce, w którym warto się zatrzymać, można tutaj nawet wybrać się na wycieczkę wyznaczoną trasą zabytków po Górnym i Dolnym Mieście. Oznaczono na niej 21 obiektów wartych uwagi, są wśród nich m.in. domy, młyny, pomniki, a także obiekty rezydencjonalne. Pokażę Ci kilka z nich.
O czym przeczytasz we wpisie:
Eldagsen – krótka historia miasta
Historia Eldagsen sięga VIII wieku, gdy Karol Wielki nakazał na terenach obecnego miasta wznieść drewniany kościół, wtedy miejsce to nazywano nieco inaczej: Eildagessen. W XIII wieku miejscowość otrzymała prawa miejskie, wiadomo, że już wtedy otoczona była murami z dwoma bramami – miejsce, w którym się znajdowały, jest oznaczone w terenie, gdy wjeżdża się i wyjeżdża z Eldagsen, można wypatrzeć słupy po obu stronach drogi. Przy wschodnim widoczne są fragmenty murów.
Mury miejskie w Eldagsen – współrzędne GPS: 52.171076, 9.664583
Zabytkowa zabudowa Eldagsen
Miasto przykuło moją uwagę ciekawą zabudową, wiele z budynków pochodzi z XVIII i XIX wieku, niektóre mają piękne detale architektoniczne. Można tutaj podziwiać liczne domy o konstrukcji szachulcowej, typowe dla niemieckiej architektury wiejskiej. Ciekawostką dla mnie jest tutaj wykończenie ścian budynków dachówką, która przypomina okładziny z łupku. Oryginalnie wyglądające ściany są w rozmaitych kolorach, wiele z nich w odcieniach niebieskiego, lecz są także bordowe. Za najstarszy budynek uznawana jest dolna plebania przy ul. Am Wohlbach (52.170109, 9.660307) – widoczna na pierwszym ze zdjęć poniżej.
Rynek i kościół św. Aleksandra
Jak to bywa w starych miasteczkach, w Eldagsen jest rynek, jednak nie jest on zbyt duży, ani wyraźnie zarysowany, to mocno zabudowana przestrzeń. Głównym budynkiem, jaki zwraca tutaj uwagę, jest murowany kościół św. Aleksandra. W jego murach można wypatrzeć liczne płyty nagrobne.
Przy południowej pierzei rynku stoi bardzo zadbany budynek szachulcowy tzw. dolna plebania, polecam Ci zwrócić na niego uwagę, wiosną prowadzi do niego kolorowa rabata kwiatów. Mieszkał tutaj pierwszy w mieście proboszcz – Pastor primarius.
Rynek i kościół św. Aleksandra w Eldagsen – współrzędne GPS: 52.170756, 9.660131
Krzyż Aleksandra w Eldagsen
Na rynku w pobliżu kościoła ustawiony jest tzw. Alexanderstein, czyli krzyż Aleksandra, pochodzi z XIII wieku. Takie kamienie ustawiano w miejscach, w których umierali ludzie, którzy nie mogli przyjąć ostatnich sakramentów, czyli np. skazańcy. Z kamieniem tym związane są legendy, według jednej mistrz ludwisarski z zazdrości o dzieło swojego ucznia lub czeladnika zabił go, a kamień ten interpretowany jest jako pokutny, czyli ufundowany i ustawiony przez winnego zbrodni. Kolejna opowiada o dwóch pasterzach, którzy tak długo okładali się wzajemnie kijami, że zatłukli się wzajemnie na śmierć – stąd inna nazwa krzyża – Kamień Pasterza.
Krzyż Aleksandra w Eldagsen – współrzędne GPS: 52.170691, 9.659860
Pomnik Bitwy pod Langensalza w Eldagsen
Pomnik w centrum miasta ustawiony został na prywatnej ziemi, ponieważ ówczesny rząd nie zgodził się na ustawienie go na terenach publicznych. Pomnik ten upamiętnia bitwę pod Langensalzą 27 czerwca 1866 r. podczas wojny Niemiec z Prusami. Żołnierze z Eldagsen wzięli udział w bitwie, w której królestwo Hanoweru obroniło się przed Prusami. Niestety mimo wygranej Hanowerczyków, 29 czerwca 1866 roku, król Jerzy Hanowerski został zmuszony do kapitulacji.
Pomnik Bitwy pod Langensalza w Eldagsen – współrzędne GPS: 52.171387, 9.659939
Młyn Musztardowy (Senfmühle)
Przy ulicy Wallstrasse można obejrzeć miejsce, w którym znajdował się dawniej młyn, jest tutaj młyńskie koło, niewielka wiata ze stołem z żarna i tablica opisująca historię miejsca. Miasto posiadało więcej młynów. Ciekawostką jest nazwa tego jednego upamiętnionego w tak oryginalny sposób, ponieważ miasto Eldagsen słynęło z dwóch produktów: musztardy i ciast miodowych. Odbywa się tutaj od kilkunastu lat Festiwal Musztardy Miodowej.
Młyn Musztardowy w Eldagsen – współrzędne GPS: 52.172205, 9.659347
Pomnik bitwy francusko-pruskiej w Eldagsen
Ciekawym miejscem na mapie Eldagsen jest pomnik bitwy francusko-pruskiej, który wygląda jak okazały grobowiec z nasadzonymi na nim drzewami. Można na nim znaleźć inskrypcje o treści:
„Geweihet dem Andenken an den liegreirhen Kampf des deutschen Volkes gegen frankischen Uebermuth 1870-1871”, tłumaczenie: „Poświęcony pamięci długiej walki narodu niemieckiego z frankońską arogancją 1870-1871”.
Z drugiej strony, u podstawy jest płyta z 43. nazwiskami i napisem:
„Eldagsens tapferen Sohnen welche auf frankirchem Boden fur das Vaterland gekampft haben”, tłumaczenie: „Dzielni synowie Eldagsen, którzy walczyli o ojczyznę na frankońskiej ziemi”.
Pomnik ten można znaleźć na Schützenplatz, na wysokości dawnych bram do miasta od strony zachodniej. Miejsce to upamiętnia wojnę francusko-pruską z lat 1870/1871.
Pomnik bitwy francusko-pruskiej w Eldagsen – współrzędne GPS: 52.170940, 9.650889
Jeśli chcesz przejść całą trasę historyczną miasta Eldagsen i zapoznać się z innymi zabytkami i ciekawostkami, to podrzucam stronę, z której korzystałam: Trasa historyczna Eldagsen.