Urbex nad morzem – 31. Bateria Artylerii Stałej BAS-31 w Ustroniu Morskim

Urbex nad morzem – 31. Bateria Artylerii Stałej BAS-31 w Ustroniu Morskim

Wakacje nad Bałtykiem kojarzą się z leżeniem na plaży i moczeniem stóp w lodowatej wodzie, no może jeszcze z wysokimi cenami, lecz to nie jedyne atrakcje wybrzeża. W Ustroniu Morskim można zwiedzić bunkry, które ulokowane są na wydmach. Trasa do nich prowadzi prosto z plaży, zainteresowało Cię to? No to w drogę!

Bunkry w Ustroniu Morskim ciągną się na wschód od miasta, mniej więcej od Wieniotowa, aż do ujścia rzeki Czerwonej. Udostępniona jest część obiektów, gdyż niektóre z nich ulokowane są na strzeżonym terenie wojskowym, więc eksplorowanie ich nie jest możliwe. Można jednak zobaczyć cztery „bunkry”, które opisane zostały na tablicy dostępnej przy wejściu na plażę w Wieniotowie. W miejscowości tej można także obejrzeć pomnik poświęcony żołnierzom i pracownikom jednostek wojskowych garnizonu w Ustroniu Morskim.

Bunkry w Ustroniu Morskim – skąd się tu wzięły?

Bateria Artylerii Stałej BAS-31 w Ustroniu Morskim ulokowana została w tym miejscu w celu ochrony kołobrzeskiego portu od wschodu. Tutejsze warunki terenowe również miały znaczenie militarne – desant od tej strony był utrudniony.



Kiedy wybudowano bunkry w Ustroniu Morskim?

Prace nad budową 31. Baterii Artylerii Stałej BAS-31 rozpoczęto w 1953 roku. W październiku 1954 roku obiekt osiągnął gotowość bojową i wszedł w skład Marynarki Wojennej. Cztery stanowiska ogniowe wyposażono w działa, obecnie ich już tu nie ma, zostały zdemontowane w czasie demilitaryzacji. Założenie składało się z ośmiu ważnych taktycznie miejsc: Stanowisk Ogniowych (SO1-SO4), Głównego Punktu Kierowania Ogniem (GPKO), Zapasowego Punktu Kierowania Ogniem (ZPKO), Centrali Artyleryjskiej (CA), Stanowiska Dowodzenia (SD), dwóch schronów dla reflektorów i agregatów, dwóch magazynów amunicji i stacji transformatorowej wysokiego napięcia. W listopadzie 1974 roku Baterię z Ustronia Morskiego rozformowano.


31. Bateria Artylerii Stałej BAS-31 – stan obecny

Wchodząc na teren BAS-31 od strony Wieniotowa można zobaczyć na tablicy oznaczone dostępne punkty Baterii: Stanowiska Ogniowe (SO1-SO4) i Główny Punkt Kierowania Ogniem (GPKO).

Dostępny jest tu parking. Początkowo trasa poprowadzona jest drogą wyłożoną kostką, lecz dalej wiedzie po ubitej ziemi, przez las. Jeżeli dokona się złych wyborów i pójdzie „na azymut”, wtedy do GPKO trzeba się przedzierać ścieżką przez chaszcze – z plaży wiedzie wygodna ścieżka leśna.


Stanowiska Ogniowe BAS-31

Stan Stanowisk Ogniowych w Ustroniu Morskim jest różny, bardziej lub mniej pożera je przyroda. Składają się z trzech poziomów, na górę prowadzą schody, trzeba uważać, gdyż są mocno skorodowane, w wyższych partiach obiektu są szerokie szczeliny, otwory nie są zabezpieczone – jak to w bunkrach. Na najwyższym piętrze jest taras, na którym umieszczona była armata morska B-13 kalibru 130 mm (długość lufy 50 kalibrów, szybkostrzelność 6-10 strzałów/minutę). Najniżej ulokowano schron. Pomiędzy nimi są pomieszczenia, które były przeznaczone do przechowywania ładunków miotających i pocisków.




Główny Punkt Kierowania Ogniem BAS-31

GPKO było wyposażone w dalmierz morski i dalekocelownik, znajdował się tu także radar. Forma wieży była modyfikowana w czasie. Obecnie ma ona kształt nieco podobny do młota, ten tzw. kiosk został dobudowany później. Podobno wejście do wnętrza wieży jest możliwe, lecz bez dobrej latarki nie udało mi się dokładnie obejrzeć terenu. Jest tu na pewno tunel, który jest otwarty z obu stron, da się z niego wejść do jakiegoś pomieszczenia. W pobliżu są również otwarte studzienki z zachowanymi drabinkami.




Informacje praktyczne o bunkrach w Ustroniu Morskim

  • Oznaczone wejście na teren BAS-31 w Ustroniu Morskim znajduje się w Wieniotowie. Do wieży GPKO można na pewno dotrzeć wygodną ścieżką od strony plaży.
  • Zwiedzanie obiektów odbywa się na własną odpowiedzialność, można tutaj znaleźć tablice o zakazie wstępu i niebezpieczeństwie.
  • 31. Bateria Artylerii Stałej BAS-31 znajduje się w lesie, obiekt jest mocno zarośnięty zielenią, więc włóż pełne buty.
  • Jeżeli chcesz wejść do środka, zaopatrz się w dobrą latarkę i pełne buty, na najniższym poziomie bunkrów mogą być przydatne kalosze. Dobrym pomysłem może być również zaopatrzenie się w rękawice.

Współrzędne: 54.22160, 15.78025


Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.