Najstarszy pub w Manchesterze – The Shambles Square

Najstarszy pub w Manchesterze – The Shambles Square

Manchester to jedno z największych miast Wielkiej Brytanii, lecz jego najstarszą część można z powodzeniem zwiedzić na piechotę w ciągu kilku dni. Znajdziesz tu budynki, które przetrwały II wojnę światową, bombę IRA, budowanie podziemnych parkingów oraz rozbiórkę, prawda, że niesamowite, że jeszcze stoją? Dzisiaj historia o The Shambles Square – miejscu, które pozwala przenieść się w czasie.

Plac Shambles z zabytkowymi budynkami znajdziesz tuż obok katedry w Manchesterze, więc jeśli jesteś tu przypadkiem, możesz się nieco zdziwić, że do świątyni przylegają knajpy. Jeszcze bardziej zaskoczyło mnie to, że szachulcowa konstrukcja, przypomina bawarskie domy, a to przecież Wielka Brytania! Białe ściany poprzecinane brązowymi belkami, złocone szyldy, gotyckie pismo – wyjmij/wklej z niemieckich landów. To jednak nie scenografia, to oryginalne miejskie budynki, które przetrwały zawieruchy historii.

Zabytkowe budynki na The Shambles Square

Uroczo zabudowany plac to współczesny wymysł architektów, który został zrealizowany w 1999 roku. Zabytkowe budynki Old Wellington Inn i Sinclair's Oyster Bar pamiętają XVI i XVIII wiek. Pierwotnie stały obok siebie w linii prostej, w nowym założeniu ustawiono je na kształt litery L. W ten sposób, wraz z budynkiem The Mitre Hotel, powstał zamknięty z trzech stron, kameralny plac, na którym rozstawione są stoły z ławami.


Historia budynków z placu The Shambles

Nazwa placu wywodzi się od określenia używanego na ulicę rzeźników, na której oprawiano i sprzedawano mięso. Po polsku można byłoby to określić „jatkami”.

The Old Wellington Inn zbudowano w 1552 roku obok rynku w Manchesterze. Przez szereg lat służył różnym celom handlowym i kilkukrotnie zmieniał nazwę. W XVIII wieku budynek rozbudowano, aby pomieścić tawernę, która również zmieniała nazwy, aż wreszcie w 1845 roku stała się Sinclair's Oyster Bar i pod tym imieniem znana jest do dzisiaj.

W epoce wiktoriańskiej wiele budynków na rynku wyburzono, lecz te dwa, o których wpis, przetrwały, aż do czasu, gdy wybuchła II wojna światowa. W grudniu 1940 roku Manchester został zbombardowany w czasie tzw. Christmas Blitz. Miasto zrujnowano, ucierpiała między innymi katedra, do której przylega The Shambles Square, lecz Old Wellington Inn i Sinclair's Oyster Bar przetrwały. I tak oto stały się najstarszymi budynkami w mieście.

Przebudowa terenu wokoło The Old Shambles

W latach 70. XX wieku zburzono większość zabudowań między Shudehill i Market Street, pod budowę nowego centrum handlowego. Podczas rearanżacji strefy, podniesiono teren, aby pomieścić tu garaże podziemne. Zabytkowe budynki również wywindowano w górę. The Old Shambles (bo tak je wtedy nazywano) umieszczono na żelbetonowej tratwie i uniesiono o kilkadziesiąt centymetrów. Na archiwalnych zdjęciach można zobaczyć, że podkopano się pod zabudowania, które przez jakiś czas stały jakby na platformie pośrodku wykopu.

Wybuch bomby IRA przy The Old Shambles

Działania z lat 70. pozwoliły zachować zabytkowe budynki dla potomności, lecz w czerwcu 1996 roku bojownicy IRA postanowili podłożyć ładunek wybuchowy na Corporation Street. Wybuch zniszczył okolicę, lecz Old Wellington Inn i Sinclair's Oyster Bar ponownie nie poddały się bombie. Budynki zostały jedynie minimalnie uszkodzone. Po tym incydencie postanowiono je rozebrać.

Budowa The Shambles Square

W 1999 roku budynki rozebrane na ponumerowane części, przeniesiono o 70 metrów na północ od poprzedniej lokalizacji. Zbudowano je tutaj ponownie na kształt litery L, stawiając między nimi kamienny łącznik.

Poszukując informacji o tym skwerze, natrafiłam na rozmaite wersje lat, w których podnoszono i przenoszono budynki. Nie zgadzają się również dane dotyczące odległości pierwotnych lokalizacji w stosunku do miejsca docelowego – jednak nie są to istotne informacje dla zwiedzających, więc pominęłam stopy, cale oraz daty.

Jeśli chcesz spędzić czas w najstarszym pubie w Manchesterze, już wiesz gdzie zajrzeć. Możesz także iść zwiedzać kolejne miejsca i obejrzeć pobliską katedrę, to również zabytek, który stoi tu od wieków.

Współrzędne The Shambles Square: 53.48465, -2.24393

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku oraz TikToku, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.