Lipnica Murowana – palmy wielkanocne bijące rekordy wysokości w konkursie

Lipnica Murowana – palmy wielkanocne bijące rekordy wysokości w konkursie

W Niedzielę Palmową Lipnica Murowana tętni życiem, to właśnie w ten dzień organizowany jest tutaj Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego. Rynek zamienia się w plac targowy, a dookoła zabytkowej kolumny z figurą św. Szymona ustawiane są kilkumetrowe palmy, a te kilkunasto-, a nawet kilkudziesięciometrowe znajdują oparcie w drzewach.


Wielkanocna tradycja, która stała się ciekawym wydarzeniem Pogórza Wiśnickiego, ma swój początek w 1958 roku, gdy Józef Piotrowski widząc, że zwyczaj wykonywania palm zanika, zorganizował konkurs. Początkowo palmy nie były tak pokaźnych rozmiarów, jak dzisiaj, mawiało się, że powinny mieć tyle metrów, ile morgów pola ma gospodarz. Obecnie limitem długości jest jedynie pytanie – czy uda się ustawić rękodzieło w pionie? I tak oto od lat uczestnicy prześcigają się, aby pobić rekord poprzedników lub swój własny.



Konkurs palm w Lipnicy Murowanej

W tym roku Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego odbył się po raz 65. Start wydarzenia to wczesne godziny poranne, już od 7:30 na rynku są mierzone, oceniane i stawiane palmy wielkanocne. Ciekawy jest regulamin, gdyż konkurs palm w Lipnicy Murowanej ma swoje zasady, a jedną z nich jest to, że do ustawienia palmy w pionie (a musi być ustawiona) nie można używać dźwigów, ani podnośników, wszystko musi się odbyć przy pomocy lin, podpór i ludzkich mięśni – tak oto o poranku można zobaczyć ludzi na drzewach, którzy przyciągają do nich najwyższe palmy.

Zasady konkursu palm w Lipnicy Murowanej mają jeszcze inne podpunkty, mianowicie:

  • palmy wielkanocne muszą być wykonane według wzoru tradycyjnej palmy, wyłącznie z naturalnych materiałów (jedynym elementem „sztucznym” jest bibuła), czyli z pędów wierzby, suszonych kwiatów, zimozielonej roślinności, stąd w konstrukcji m.in. bukszpan, bazie, kolorowe kwiaty i wstążki z bibuły;
  • do wiązania elementów nie można używać drutu, ani sznurków czy innych elementów z tworzywa sztucznego, tylko pędów wierzby. Także gwoździe są niedozwolone;
  • jeden z punktów regulaminu mówi, że wykonawca palmy na konkurs w Lipnicy Murowanej musi być w stanie objąć ją dłońmi na wysokości 1 m – wydaje mi się, że dla twórców najwyższych konstrukcji jest to najcięższy podpunkt, w końcu im masywniejsza podstawa, tym lepsza podpora;
  • ułatwieniem dla osób, które tworzą najwyższe palmy, jest możliwość ich wzmocnienia drewnianą tyczką, którą można dać w środku.



Palmy wokoło rynku w Lipnicy Murowanej

Ustawiane do pionu palmy można oglądać na rynku w Lipnicy Murowanej – te najwyższe opierane są i przymocowywane do drzew, co wywołało na mnie największe wrażenie, gdyż wznoszą się wysoko ponad budynki. Niższe palmy wielkanocne ustawiane są wokoło kolumny z figurą św. Szymona, pięknie wyglądają na tle błękitnego nieba.


Rekordowe palmy wielkanocne w Lipnicy Murowanej

Urządzany od dziesięcioleci konkurs w Lipnicy Murowanej znany jest z rekordowej wysokości palm, które są tutaj wystawiane. Najniższe mają kilka metrów, a najwyższa, którą dotychczas ustawiono tutaj do pionu, miała 37,78 metra (!), wykonał ją tegoroczny zwycięzca Andrzej Goryl w 2019 roku.



Kiedy odbywa się konkurs palm w Lipnicy Murowanej?

Konkurs palm w Lipnicy Murowanej jest ściśle związany z Wielkanocą i zawsze odbywa się w Niedzielę Palmową na rynku. Wydarzeniu towarzyszy jarmark, na którym można obejrzeć i zakupić wyjątkowe wyroby rękodzielnicze, wybór jest naprawdę duży i ciężko nie zawiesić na czymś oka – od cudownej ceramiki, poprzez elementy garderoby, ozdoby wielkanocne, po deski do krojenia i serwowania. Można tu także kupić lokalne wyroby masarskie, oscypki i chleby.


65. Konkurs palm w Lipnicy Murowanej

W 2024 roku Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego odbył się już po raz 65., nie udało się pobić rekordu wysokości, a pogoda dawała popalić. Poranne słońce zmieniło się z czasem w ulewę, burzę, śnieg i grad, więc przemoczone ubrania nie uprzyjemniały uczestnictwa w wydarzeniu, lecz popołudnie wynagrodziło wszystko – piękne niebieskie niebo i złoty zachód słońca.




Konkurs w Lipnicy Murowanej – kiedy? Gdzie? Informacje praktyczne

  • Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego odbywa się co roku w Niedzielę Palmową od wczesnych godzin porannych – w 2024 roku była to godz. 7:30 rano.
  • Konkurs w Lipnicy Murowanej odbywa się na rynku miejscowości.
  • Wydarzeniu towarzyszy jarmark rękodzieła artystycznego.
  • Najłatwiej zaparkować w miejscowości rano, po godz. 9:00 zaczynają się tworzyć korki, przejazd samochodem przez centrum Lipnicy Murowanej jest utrudniony. Policja kieruje ruchem. Można zaparkować w pobliżu cmentarza (49.856351, 20.521744) lub dworu Ledóchowskich (49.858004, 20.533915). Większy parking z wygodnym wyjazdem w stronę Borówna (można objechać korek w centrum) znajdziesz tutaj: 49.860046, 20.534643. W tym dniu zmieniony jest nieco ruch na okolicznych drogach i niektóre stają się jednokierunkowe.
  • W dniu konkursu palm wielkanocnych w Lipnicy Murowanej można zwiedzić m.in. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kościół św. Leonarda. Warto również obejrzeć inne zabytki w miejscowości, m.in. dwór, cmentarz wojenny, kościół św. Szymona.

Lipnica Murowana – współrzędne GPS: 49.858985, 20.527452

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych z tej kategorii:

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.