Świątynia Posejdona na przylądku Sunion w Grecji

Świątynia Posejdona na przylądku Sunion w Grecji

Grecja kojarzy się przede wszystkich z ruinami świątyni na Akropolu, który jest głównym punktem wycieczki do Aten. Rzeczywiście warto wdrapać się tam, aby zobaczyć ogrom miasta, które rozesłało się u stóp góry, lecz na mnie większe wrażenie zrobiła świątynia Posejdona na przylądku Sunion – najdalej wysuniętym punkcie Attyki.

Podróż z Aten do świątyni Posejdona na przylądku Sunion zajmuje około 1,5 h samochodem. Po drodze można przyjrzeć się krajobrazowi, który w Rafinie (gdzie nocowałam) wydawał się niemal pustynny, jednak okazało się, że w Grecji jest sporo zieleni. Przy drodze można kupić pomidory i arbuzy, podziwiać gaje figowe, kwitnące oleandry i bugenwille oplatające domy. Nie jest tak sucho, jak mogłoby się wydawać, rośliny sobie radzą. Trasa poprowadzona jest malowniczo nad klifami.

Można tu spotkać góropatwę czerwoną, która jest bliska zagrożeniu wyginięciem

Świątynia Posejdona – punkt widokowy

Ruiny świątyni Posejdona widać z daleka, górują nad okolicą – to sprawiło, że stały się polecanym punktem do podziwiania zachodów słońca. To właśnie o tej porze udało mi się tam być, widoki urzekają i zapadają w pamięć. Dawniej budowla była punktem orientacyjnym dla marynarzy, obecnie jest fajnym miejscem do obserwowania manewrów stateczków w zatoce. Widać stąd Morze Egejskie, wyspy Cyklady, górzyste wybrzeże Peloponezu.


Przylądek Sunion

Skalisty cypel , który opada stromo w morze, czyli przylądek Sunion, jest najdalej wysuniętym punktem Grecji kontynentalnej. W starożytności uważano go za miejsce święte, czczono tu różne bóstwa i herosów. Poza świątynią Posejdona, która zachowana jest w niezłym stanie, można tu także znaleźć ruiny świątyni Ateny – opiekunki Attyki.

Nazwa „Sounion Ieron” (sanktuarium Sounion) pojawia się po raz pierwszy w dziele, które pewnie każdy zna z czasów szkolnych, czyli w Odysei Homera. Określenie to odnosi się do miejsca, w którym król Menelaos zatrzymał się, wracając spod Troi, aby odprawić na plaży rytuał pogrzebowy dla swojego sternika Onetoridesa. Ciekawostką jest, że rzeczywiście na przylądku chowano ludzi, odkryto tutaj groby z III tysiąclecia p.n.e.


Ruiny świątyni Posejdona na Sunion

Świątynia Posejdona zbudowana została w latach 444-440 p.n.e. Mniej więcej w tym czasie na ziemiach polskich, np. tworzono wyspy z zatopionych pni i zakładano na jeziorach osady obronne, a w Grecji rzeźbiono i ustawiano kolumny z kamienia – taka mała dygresja. Jest to świątynia typu peripteros heksastylos, czyli świątynia, którą otacza pojedyncza kolumnada, a jej fasada jest sześciokolumnowa. Zachowała się znaczna część z tego układu, podziwiać można 16 kolumn, które zwieńczone są architrawem – to pozioma belka kamienna na samej górze.

Materiałem budulcowym jest biały marmur, który odbija światło. Z pewnością był to punkt dodatkowy dla widoczności świątyni Posejdona z morza.


Wandalizm Byrona

Świątynia na przylądku Sunion to podróżne „must see” nie tylko dla współczesnych turystów. W latach 1810-1811 George Lord Byron spędzał czas w Atenach i odbył dwie udokumentowane podróże na przylądek Sunion. Namacalnym śladem wycieczki jest inskrypcja wyryta na podstawie jednej z kolumn, co prawda nie wiadomo czy to na pewno on wykonał graffiti, lecz widnieje na nim jego nazwisko.

Napisów na podstawie budowli jest dużo więcej, są to imiona, nazwiska, daty – może dlatego na sam teren świątyni wejście jest zabronione, bo nie wiadomo co nowego wyryliby turyści. Można jednak chodzić wokoło i podziwiać ruiny oraz widoki.


Świątynia Posejdona w Grecji – parking, cena, godziny otwarcia:

  • Pod ruiny świątyni Posejdona można dojechać samochodem, znajduje się tutaj duży parking.
  • Wstęp na stanowisko archeologiczne jest płatny, lecz kilka dni w roku można zwiedzać je za darmo.
  • Godziny otwarcia są ruchome, start o 9:30, zamknięcie zaś równo z zachodem słońca za widnokrąg.
  • Jeśli chcesz sprawdzić aktualną cenę wstępu do świątyni Posejdona na Sunion oraz godziny otwarcia, są one dostępne na oficjalnej stronie greckiego ministerstwa kultury.

Współrzędne świątyni Posejdona na przylądku Sunion w Grecji: 37.65013, 24.02476

Jeśli podobają Ci się moje treści i są one dla Ciebie wartościowe, będzie mi niezmiernie miło, gdy wesprzesz mnie wirtualną kawką – dzięki niej nabiorę nowej energii do tworzenia kolejnych wpisów. Dzięki!

 

Obserwuj mnie

Chcesz być na bieżąco z moimi wycieczkami? Obserwuj moje social media!
Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku, TikToku oraz YouTube, gdzie wrzucam zdjęcia, rolki i krótkie opisy odwiedzonych przeze mnie miejsc. Wystarczy, że klikniesz w obrazek, aby przejść do danego medium.

 

Ceny podane w tym wpisie, mogą różnić się od tych, które zastaniesz na miejscu, ponieważ podane są na dzień pisania artykułu. Mają jedynie uzmysłowić potencjalne koszty wycieczki.
Informacje zawarte w artykule reprezentują moją subiektywną opinię, przedstawiają moje doświadczenia i służą przede wszystkim jako wskazówka.

Blog podróżniczy

Wycieczkoteka.pl to blog podróżniczy opisujący miejsca, których historia wydała mi się warta przedstawienia szerszej publice.

Znajdziesz tu zdjęcia z wycieczek po Polsce i Europie, opisy szczytów górskich i prowadzących na nie szlaków. Zabytki, ciekawostki geologiczne, miejsca pamięci, zamki, twierdze, przyrodnicze historie.