Poszukując miejsc na wycieczki, warto zaglądać do książek, które dla mnie są skarbnicą wiedzy. Jako fanka przewodników turystycznych i monografii o różnych zakątkach Polski polecę Ci dzisiaj dość świeżą pozycję, którą napisali moi sąsiedzi z Beskidu Wyspowego – Karolina i Filip Mleczek, znani jako Pora na Wycieczkę i taki też tytuł otrzymała ich pierwsza książka.
Książka „Pora na Wycieczkę” ujrzała światło dzienne w kwietniu tego roku, pachnie nowością. Znajdziesz w niej aż 108 miejsc, które pozwalają zobaczyć Małopolskę z góry, czyli z wież, platform, tarasów i szczytów górskich. Opisane punkty wzbogacone są o informacje czy można wybrać się do nich np. z dzieckiem w wózku, psem albo dojechać samochodem. Są tu też podane odległości, różnice wysokości do pokonania i czasy przejścia. Można także podążyć za kodem QR, który powinien pokazać przebieg trasy lub film z jej opisem, niestety u mnie smartfon nie radzi sobie z ich odczytem. Dodatkowo podane są również ciekawe miejscówki w najbliższej danego punktu okolicy, a co to oznacza? A to, że książka „Pora na Wycieczkę” to jednak więcej niż tytułowe 108 miejsc!
Co jeszcze spodobało mi się i nie spodobało w tym wydaniu przewodnika?
- Szerokie marginesy! Książka ma pozostawiony spory margines do notatek. Można sobie dopisać swoje przemyślenia. W starych przewodnikach mam nieco uwag zanotowanych w takim miejscu. Uważam to za ogromną zaletę książki.
- I jeszcze jedno! Na końcu jest kilka pustych stron na pieczątki. Niestety w tej części uciążliwy może być cudowny w dotyku kredowy papier, który niekoniecznie dobrze przyjmuje tusz, ale jeszcze nie próbowałam, więc może marudzę zawczasu. No i żeby jeszcze trochę pomarudzić, dodam, że dźwiganie „Pory na Wycieczkę” na wycieczki może być nieco ciężkie, bo wolumin ma aż 357 stron i jak już wspomniałam, wydrukowano go na pięknym papierze, na którym zdjęcia wyglądają bosko!
Lista punktów widokowych w Małopolsce
Książka „Pora na Wycieczkę” w podtytule zapowiada, co w niej można znaleźć, lecz okazuje się, że te 108 miejsc to nie tylko punkty widokowe! Oczywiście jest tutaj lista wież i platform widokowych z Beskidów, Gorców, Jury, Pienin, Pogórza i Tatr, która stanowi trzon wydania, lecz poza nimi są też miejsca, które niekoniecznie zapewniają genialne panoramy, lecz są ciekawe historycznie, jak np. Góra Zyndrama, na której nieco ponad dekadę temu miałam skrytkę Geocaching, lecz od tamtych dni wzgórze na przestrzeni lat zmieniło się diametralnie.
Miejsca w Małopolsce idealne na wycieczkę
Przyznam się szczerze, że zwiedzam Polskę od ponad 30 lat, mam biblioteczkę, która obejmuje ponad 100 przewodników i monografii turystycznych, mapy z kilku dekad, a jednak książka „Pora na Wycieczkę” zaskoczyła mnie miejscami, których nie znałam. Dodam do tego, że autorzy byli mi znani z instagramowych rolek, a jednak niespodzianka!
„Pora na Wycieczkę. 108 najpiękniejszych punktów widokowych w Małopolsce” Karoliny i Filipa wpisuje się idealnie w moje zainteresowania, z autorami często chodzimy po swoich śladach i nawet udało nam się spotkać na wydarzeniu w naszej okolicy. Wiele z punktów, które znalazły się w książce, opisałam także u siebie na blogu i pewnie jeszcze nie raz będziemy z „Porą na Wycieczkę” deptali po swoich śladach, w końcu mieszkamy w Małopolsce i to ją najczęściej pokazujemy i polecamy.
Udanej lektury!
Wpis powstał we współpracy niepłatnej z wydawnictwem Bezdroża.